Jocurile Olimpice De Vară Din 1932 La Los Angeles

La Jocurile Olimpice de vară din 1932 din Los Angeles, America, au participat 1.048 de sportivi, inclusiv 127 de femei, din 37 de țări. Au avut loc competiții în 14 sporturi. Ceremonia de deschidere a Jocurilor a avut loc pe un stadion numit Colosseum, care amintește de arene romane antice.

Jocurile Olimpice de vară din 1932 la Los Angeles

Capacitatea stadionului este de 105 mii de oameni, ceea ce era o valoare record la acel moment. În primul rând, a interpretat corul olimpic, format din 150 de cântăreți, 300 de muzicieni și mai mulți fanfariști. După jurământul olimpic a fost citit de scrimarul George Calnan, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice IX și locotenent parțial al Ministerului de Finanțe al SUA.

Costul unei călătorii la Los Angeles a devenit principalul obstacol pentru mulți sportivi europeni pentru a participa la Jocuri, astfel încât un total de 1.048 de persoane s-au adunat pentru a concura pentru medalii. Pentru prima dată au luat cuvântul reprezentanții IA OI din China și Columbia.

Pentru prima dată în istoria Jocurilor, sportivii au fost cazați în satul olimpic la 20 km de oraș. Pe terenul de golf, aproximativ 700 de case au fost plasate într-un oval în jurul restaurantelor, bibliotecilor și sălilor de jocuri. Interpretarea imnurilor naționale ale țărilor în cinstea câștigătorilor competiției și ridicarea steagurilor țărilor au fost, de asemenea, introduse în Los Angeles.

Locurile de concurs erau destul de împrăștiate de-a lungul coastei. De exemplu, piscina cu canotaj se afla la o oră de mers expres de oraș (Long Beach), iar bicicliștii s-au întrecut în Pasadena pe stadionul Roseball. Apropo, a fost distrus după Jocuri.

Programul competițional din Los Angeles a fost similar cu cel al Jocurilor Olimpice de la Amsterdam. Dar, în loc de fotbal, au avut loc competiții de tir. Campionatul de fotbal nu a avut loc din motive pur materiale, întrucât delegațiile țărilor europene nu erau, în esență, numeroase.

Și totuși rezultatele arătate de sportivi la olimpiadă au fost mari. Au fost stabilite 90 de recorduri olimpice, inclusiv 18 recorduri mondiale.

În cursa de 100 de metri, a câștigat sportivul din Statele Unite Eddie Toulan, pe piept? înaintea principalului rival Ralph Metcalf, tot american. Towlen a câștigat și 200m. Cu toate acestea, Metcalfe a fost de data aceasta victima unei erori grave în măsurători - pista lui avea o lungime de 202 m.

Este demn de remarcat faptul că greșelile arbitrilor la aceste Jocuri au fost foarte frecvente. Prin urmare, unul dintre jurnaliști i-a numit „Olimpiada erorilor și greșelilor de arbitru”. De exemplu, un caz unic a avut loc în Los Angeles. În finala cursei de 3000 m obstacole, persoana care număra turei și-a părăsit locul. Drept urmare, sportivii au alergat 3450 m.

Desigur, echipa SUA a câștigat cele mai multe premii - 41 de medalii de aur, 32 de argint și 30 de bronz. Italia a primit 12 premii din fiecare rang, în timp ce Franța a avut 10 medalii de aur, 5 de argint și 4 de bronz.