Cum A Fost Jocurile Olimpice Din 1932 Din Los Angeles

În 1932, Los Angeles a găzduit pentru prima dată Jocurile Olimpice. A fost o perioadă dificilă pentru întreaga lume - apogeul Marii Depresii. Drept urmare, numărul participanților a fost cel mai scăzut din 1904 - jumătate din numărul de la Jocurile din 1928.

Cum a fost Jocurile Olimpice din 1932 din Los Angeles

Puține bilete au fost vândute pentru spectatori. Apoi, mai multe vedete de film, printre care Douglas Fairbanks, Charlie Chaplin, Marlene Dietrich și Mary Pickford, s-au oferit să vorbească publicului între competiții pentru a spori popularitatea evenimentului.

Competițiile au avut loc la Memorialul Colosseum. Sportivii de sex masculin erau găzduiți într-un sat olimpic special construit. Acesta acoperea 321 de acri de teren și consta din 550 de bungalouri duble. Satul găzduia, de asemenea, un spital, poștă, bibliotecă și numeroase restaurante și cafenele. Femeile au fost cazate într-un hotel din Chapman Park. În total, aproximativ 1300 de sportivi din 37 de țări au participat la competiție.

Vicepreședintele Charles Curtis a deschis olimpiadele deoarece președintele Herbert Hoover nu s-a prezentat la Jocuri. În aceste jocuri, câștigătorii au urcat pe podium pentru prima dată cu steaguri naționale în mână. O altă inovație este finisajul foto.

Situația politică a trebuit inevitabil să afecteze olimpiadele. Japonia, care a ocupat recent provincia chineză Manchuria, a încercat să desemneze un atlet din statul Manchukuo, dar comitetul olimpic a refuzat să participe. Din China, a participat singurul sportiv - Liu Changchun, care a concurat în cursa de 200 m. Italianul Luigi Beccali, care a câștigat medalia de aur în cursa de 1500 m, a urcat pe podium și a salutat publicul cu un salut fascist.

Scrimarul britanic Judy Guinness a demonstrat spiritul cu adevărat olimpic. Ea însăși, renunțând la speranța unei medalii de aur, le-a arătat judecătorilor două atingeri neobservate, pe care le-a primit de la rivala sa Ellen Price din Austria.

Deschiderea Jocurilor Olimpice a fost un atlet din Dallas, Mildred Didrickson, poreclit „Babe”. În acele zile, femeile nu aveau voie să participe la pentathlon, dar „Baby” a câștigat cu ușurință aruncarea cu javelină, cursa de obstacole de 80 de metri și săritura în înălțime. Ulterior, Mildred a devenit un jucător de golf profesionist și campioana feminină a SUA la acest sport.

Majoritatea medaliilor de aur, argint și bronz au fost luate de sportivii americani - 41, 32 și 30. Echipa italiană a ocupat locul doi - 12 medalii fiecare. Pe al treilea - francez: 10, 5 și respectiv 4 medalii.