Jocurile Olimpice De Vară 1896 La Atena

Jocurile Olimpice, desfășurate la Atena în 1896, au fost primele jocuri legate de mișcarea olimpică modernă. În multe privințe, acestea s-au deosebit de acele competiții sportive care se organizează în vremea noastră, întrucât la acel moment principalele tradiții ale olimpiadei nu erau încă formate.

Jocurile Olimpice de vară 1896 la Atena

Problema revigorării Jocurilor Olimpice a fost discutată în mod repetat în diferite țări, dar această idee a fost realizată numai datorită eforturilor francezului Pierre de Coubertin, care a creat IOC în 1984. Inițial, era planificată organizarea evenimentului în 1900, dar organizatorii se temeau că, după șase ani de așteptare, interesul pentru jocuri va dispărea, iar organizarea lor nu va avea sens. La alegerea unui loc pentru olimpiade, au fost luate în considerare mai multe orașe, dar în cele din urmă au ales Atena pentru a sublinia legătura dintre mișcarea modernă și cea veche.

Ceremonia de deschidere a avut loc pe 6 aprilie. A inclus, ca și în timpul nostru, un scurt discurs al șefului statului, unde au avut loc jocurile, precum și interpretarea imnului olimpic. Dar există și diferențe: în special, în 1896 nu a fost încă un jurământ de sportivi. 241 de persoane au avut voie să participe la olimpiadă, în plus, nu erau sportivi printre ei. S-au desfășurat competiții în 9 sporturi: atletism, tir, gimnastică artistică, lupte greco-romane, înot, ciclism, haltere, tenis și scrimă.

La Jocurile Olimpice de la Atena, nu era încă obișnuit să se împartă sportivii în funcție de naționalitate, astfel încât membrii CIO au trebuit să afle care dintre cele paisprezece țări participante au câștigat medalii într-un anumit sport mulți ani mai târziu. Problema a fost, de asemenea, că echipele mixte au participat la competiția de tenis. În plus, unii sportivi aveau cetățenia unei țări, dar de fapt locuiau într-o altă țară. Cu toate acestea, parțial a fost posibil să ajungem la un acord și să distribuim medalii, deși există încă puncte controversate.

Spre nemulțumirea grecilor, la Jocurile Olimpice din 1896, primele locuri erau ocupate în mare parte de străini. Americanii au câștigat aurul în competiții de sărituri triple și aruncări de discuri, precum și în cursele de sprint de 100 și 400 m. Paul Masson din Franța a câștigat cursa de sprint și cursele de ciclism din 2000 și 10000 m. Printre halterofili, cei mai buni au fost englezul Launceston Elliot și danezul Viggo Jensen. Germanii s-au remarcat în competițiile de lupte și gimnastică, iar ungurul Alfred Hayos a câștigat competiția de înot. Grecii au câștigat medalii pentru victorie la alergare, la revolver și la pușca armatei și la garduri în folie. Echipa mixtă anglo-germană a câștigat competiția de tenis.