Jocurile Olimpice De Iarnă 1956 La Cortina D'Ampezzo

Al cincilea joc olimpic (de iarnă) au avut loc în 1956 la Cortina d'Ampezzo (Italia) în perioada 26 ianuarie - 5 februarie. La ei au participat 942 de sportivi, inclusiv 146 de femei, din 33 de țări. Anul acesta, echipa URSS a debutat la Jocuri (53 de sportivi), ceea ce a schimbat radical echilibrul puterii. În total, au fost organizate 245 de competiții în 5 sporturi, programul de curse de schi a fost schimbat și extins. Deci, în loc de cursa de 18 km, au avut loc curse de schi de 15 și 30 km. Femeile s-au luptat pentru aur în ștafeta de 3x5 km.

Jocurile Olimpice de iarnă 1956 la Cortina d'Ampezzo

Deja în anii 1920 și 1930, Cortina d'Ampezzo era un centru de sporturi de iarnă destul de cunoscut. Aici s-au desfășurat campionate de schi alpin și schi. Acest oraș turistic a fost, de asemenea, nominalizat la Jocurile Olimpice din 1940.

La începutul Jocurilor, orașul a fost complet transformat. A fost ridicat un frumos stadion modern cu tribune pe 4 niveluri, a fost pregătită o pistă de mare viteză la mare altitudine pentru patinatori. De asemenea, a fost construită o nouă trambulină (80 m) - conform participanților la competiție, una dintre cele mai bune din lume.

Pentru prima dată în acest an, unul dintre sportivi, în numele tuturor participanților la Jocuri, a depus jurământul olimpic (acest lucru a fost făcut de italianul Juliana Chenal-Minuzzo). Difuzarea TV a unor astfel de competiții a fost realizată și pentru prima dată.

După cum sa menționat deja, sportivii din URSS au schimbat radical echilibrul puterii în favoarea lor. Au concurat în toate competițiile, cu excepția bobului și patinajului artistic. L. Kozyreva a câștigat primul aur în cursa de schi de 10 km pentru Uniunea Sovietică, iar locurile doi și trei au fost împărțite și de schiorii sovietici. În releu, echipa sovietică a câștigat argint, iar apoi schiorii finlandezi au câștigat. Primii câștigători olimpici din istorie nu din țările scandinave au fost și sportivii noștri - Pavel Kolchin a contribuit cu 3 premii echipei naționale a URSS - 1 medalii de aur și 2 de bronz.

În schiul de fond pentru bărbați, lupta a fost relativ uniformă. Norvegienii, finlandezii, suedezii și sportivii din URSS au primit fiecare câte un înalt premiu. La săriturile cu schiurile, cel mai bun a fost finlandezul L. Hyvärinen (81 și 84 m), care a practicat noua tehnică de sărituri, iar S. Stenersen din Norvegia a sărbătorit victoria la biatlon. Competițiile de schi alpin au fost dominate cu încredere de austriacul A. Sailer, câștigând toate cele 3 tipuri de competiții.

În ceea ce privește senzația principală a Jocurilor Olimpice de iarnă VIII, sportivii sovietici au prezentat-o publicului. Norvegienii, care erau mai presus de toate în 1952, s-au mulțumit cu doar două premii de argint. Sportivii din URSS au fost mai buni de data aceasta: acest lucru a fost dovedit de un nou record mondial (40, 2 s) și „aurul” lui E. Grishin la o distanță de 500 m, precum și de două recorduri mondiale (și, desigur, 2 medalii de aur) la o distanță de 1500 m tot la fel Grishin și Yu. Mikhailov. Recordul olimpic la o distanță de 5000 m a fost stabilit de B. Shilkov. Nordicii au sărbătorit victoria o singură dată - la 10.000 m (locul 1 a fost ocupat de suedezul S. Erickson).

La bob (deuce), italienii au câștigat medalii de argint și aur, elvețienii au câștigat medalii de aur în patru, iar Italia s-a mulțumit cu locul al doilea. La patinajul individual, patinatorii artistici din SUA au devenit campioni, în programul de pereche - din Austria.

Hocheiștii echipei naționale a URSS și-au învins cu încredere toți rivalii și au devenit campioni ai Jocurilor Olimpice, iar invincibilii canadieni s-au mulțumit doar cu locul 3, lăsând Statele Unite să meargă înainte (au pierdut în fața americanilor 1: 4).

Drept urmare, URSS în clasamentul general a luat prima linie - 104 puncte și 16 medalii (7-3-6), locul al doilea a fost în Austria - 66, 6 puncte și 11 medalii (4-3-4), locul trei a fost în Finlanda - 57 de puncte și 6 medalii (3-3-1).