Jocurile Olimpice De Iarnă 1948 La St. Moritz

Primele olimpiade albe după cel de-al doilea război mondial au avut loc în Elveția. Această țară nu a fost afectată de lupte, iar Sfântul Moritz era deja capitala Jocurilor Olimpice din 1928. Prin urmare, nu avea nevoie de pregătire specială - principalele facilități sportive și experiența organizației erau disponibile.

Jocurile Olimpice de iarnă 1948 la St. Moritz

Jocurile Olimpice de iarnă din 1948 au devenit jubileul, al cincilea la rând. Au participat 669 de sportivi reprezentând 28 de țări. Politica și-a pus amprenta asupra organizării jocurilor. Comitetul Olimpic Internațional nu a permis echipelor din Germania și Japonia să participe la competiție. Uniunea Sovietică, care până atunci începuse să ocupe poziții de conducere în unele sporturi, a trimis o delegație de funcționari la jocuri. La întoarcere, ea a raportat că era prea devreme pentru ca URSS să participe la Jocurile Olimpice de iarnă.

În St. Moritz, au fost jucate 22 de seturi de premii în 9 sporturi: schi fond, hochei, patinaj artistic, combinat nordic, bob, schelet, schi alpin, patinaj pe gheață și sărituri cu schiurile.

Suedezii au domnit suprem în schiul de fond. Au devenit câștigători în toate cele trei discipline - cursele de 18 și 50 km, precum și ștafeta 4x10 km. La simplu, un singur bronz a revenit finlandezilor, care au fost și al doilea în releu. O altă medalie de bronz pentru echipa de releu norvegiană.

Așa cum era de așteptat, canadienii au câștigat turneul de hochei, dar nu fără dificultăți. După ce au obținut același număr de puncte cu echipa națională a Cehoslovaciei și au jucat cu ei la egalitate 0: 0, jucătorii de hochei canadieni au primit medalii de aur prin cea mai bună diferență între golurile marcate și ratate.

În disciplinele de schi alpin, francezul Henri Oreye a devenit eroul, câștigând două medalii de aur și una de bronz. În săriturile cu schiurile, întreg podiumul a fost ocupat de schiorii norvegieni zburători. Locul doi a fost ocupat de câștigătorul Jocurilor Olimpice din 1932 și 1936, Birger Ruud. Acest bărbat curajos a fost închis într-un lagăr de concentrare pentru că a refuzat să participe la evenimente sportive și politice în timpul războiului.

Patinatorii Norvegiei au luat aurul în trei dintre cele patru discipline prezentate la olimpiadă. Americanul Richard Button a inaugurat o nouă eră în patinajul artistic. În programul gratuit, a introdus elemente acrobatice și salturi. Button a devenit primul patinator care a jucat o axă dublă la Jocurile Olimpice.

În clasamentul neoficial, Norvegia, Suedia și Elveția au câștigat câte 10 medalii fiecare. Echipa olimpică a SUA s-a clasat pe locul patru cu nouă medalii.