Jocurile Olimpice De Vară Din 1920 La Anvers

Jocurile Olimpice de vară, VII consecutiv, s-au desfășurat la Anvers. Au deschis oficial pe 14 august și s-au închis pe 30 august. Cu toate acestea, primele competiții din cadrul lor (competiții ale patinatorilor și jucătorilor de hochei) au avut loc în luna aprilie. În iulie, iahtarii și trăgătorii s-au luptat pentru medalii, iar fotbaliștii au jucat în august și septembrie.

Jocurile Olimpice de vară din 1920 la Anvers

Jocurile Olimpice din 1920 din Antwerp au avut loc în total, între 23 aprilie și 12 septembrie. 2675 de sportivi (inclusiv 78 de femei) din 29 de țări ale lumii au concurat pentru cele mai mari premii la 158 discipline din 25 de sporturi. Cel mai tânăr participant a fost Nils Skoglund din Suedia (14 ani și 8 zile), cel mai în vârstă a fost Oskar Swann, din nou din Suedia (72 de ani și 281 de zile). Naționala SUA a câștigat cele mai multe medalii - 94 de piese. Americanii Lloyd Spooner și Willis Lee au avut cele mai multe medalii - câte 7 piese fiecare.

Competițiile de atletism au avut loc în perioada 15-23 august. 509 de bărbați au concurat pentru medalii în 29 de discipline. Cel mai tânăr atlet a fost spaniolul Diego Ordonez (16 ani și 283 de zile), cel mai în vârstă a fost Matt McGrath, originar din Statele Unite (42 de ani și 243 de zile). Finnul Paavo Nurmi și suedezul Erik Backman au câștigat cele mai multe premii - câte 4 medalii fiecare.

Pentru bărbați, pentru prima dată, a fost adăugată o cursă cu obstacole de 3000 m.

Sportivii din Germania și țările aliate din Primul Război Mondial (Bulgaria, Turcia și Austro-Ungaria) nu au fost invitați. Din motive politice, nici sportivii din Rusia sovietică nu au participat la Jocurile Olimpice.

La Anvers, steagul olimpic a fost ridicat pentru prima dată, iar jurământul olimpic a fost pronunțat - aceste tradiții sunt respectate astăzi.

Eroul Jocurilor a fost finlandezul Paavo Nurmi, care a câștigat crossul în campionatele individuale și pe echipe și în cursa de 10.000 m și a câștigat, de asemenea, o medalie de argint în cursa de 5.000 m. Englezul Albert Hill a obținut 2 premii de top - în cele 800 și cursa de 1.500 m.

La Anvers, și-a încheiat cariera câștigând cea de-a patra medalie olimpică de aur din carieră (maraton), unul dintre eroii Jocurilor Olimpice din Stockholm de la Stockholm - Hannes Kolehmainen. Pe lângă patru premii de aur, el a avut un „argint”.

Clasamentul general al medaliilor (în ceea ce privește numărul celor mai mari premii) a fost condus de echipa SUA cu 9 medalii de aur, 12 de argint și 8 de bronz. Finlanda a avut și 9 medalii de aur, dar argintul și bronzul au fost respectiv 4 și 3. Locul trei - Marea Britanie - 4 premii de fiecare valoare.