Care Dintre Participanții La Finala Euro A Devenit Cel Mai Popular Pe Runet

Turneul final al Campionatului European de Fotbal UEFA EURO 2012 ™ Polonia-Ucraina a avut loc la Kiev la 1 iulie 2012. Echipele naționale din Spania și Italia s-au luptat pentru cel mai mare premiu. Yandex a identificat TOP-5 dintre cei mai populari jucători de fotbal din ultimul joc.

Care dintre participanții la finala Euro 2012 a devenit cel mai popular pe Runet

Pe locul cinci s-a clasat Andrea Pirlo, mijlocașul italian. Deja în cel de-al doilea minut al meciului, a primit o pasă din zona de penalizare a adversarului, dar a șutat inexact. Momentele dăunătoare cu participarea unui jucător de fotbal au avut loc de mai multe ori în ambele jumătăți ale confruntării. Potrivit companiei "Yandex", oamenii au reacționat activ la astfel de evenimente, apelând la motorul de căutare pentru informații suplimentare.

A patra linie a listei onorabile a fost luată de Iker Casillas - portarul echipei spaniole. Portarul cu experiență merită o atenție specială pentru performanța sa impecabilă în timpul meciului. Momentul cel mai agitat a fost în minutul 52, când echipa națională a Italiei a avut șansa de a marca, dar fotbalistul nu a putut să-l învingă pe Casillas unu la unu. Au fost multe momente periculoase în prima repriză, dar portarul a ajutat întotdeauna.

Pe locul trei se află portarul echipei naționale italiene Gianluigi Buffon. La începutul reprizei a doua, el a salvat echipa de un obiectiv aparent inevitabil. Până la sfârșitul meciului, apărarea italiană se prăbușise complet, iar portarul era disperat să salveze echipa de o înfrângere zdrobitoare. Deși finala s-a încheiat cu 4-0 în favoarea echipei naționale a Spaniei, portarul a câștigat respectul publicului.

Locul doi pe podium a fost ocupat de atacantul spaniol Fernando Torres. Acest fotbalist a lovit poarta adversarului în minutul 84. În total, el a marcat trei goluri în timpul UEFA EURO 2012. Doar șase sportivi care au participat la diferite etape ale turneului se pot lăuda cu o astfel de realizare. Este de remarcat faptul că Torres a intrat pe teren doar în minutul 75 al meciului final.

Primul loc în lista TOP-5 îi aparține atacantului italian Mario Balotelli. Pro este, de asemenea, unul dintre primii șase jucători care a marcat trei goluri la UEFA EURO 2012 ™ Polonia-Ucraina. Din păcate, nu a reușit să înscrie în finală, dar a devenit în repetate rânduri participant la situații acute la poarta adversarului.