Jocurile Olimpice De Iarnă Din 1994 La Lillehammer

1737 de sportivi din 67 de țări au participat la XVII Jocurile Olimpice de iarnă de la Lillehammer (Norvegia). Au concurat pentru 61 de seturi de premii în 12 sporturi. Comitetul Olimpic Internațional a organizat aceste jocuri la doi ani după cele anterioare pentru a separa momentul Olimpiadei de vară și de iarnă.

Jocurile Olimpice de iarnă din 1994 la Lillehammer

Pentru prima dată la Lillehammer, sportivii din fosta URSS au jucat ca echipe separate, în timp ce echipa rusă a dat rezultate excelente, după ce a câștigat cele mai multe medalii de aur - 11. În consecință, a ocupat locul primei echipe, însă a pierdut numărul total de medalii câștigate norvegienilor - 26 versus 23.

Rușii au luat aproape tot aurul la patinajul artistic: Alexey Urmanov în patinajul individual masculin, Oksana Grischuk și Evgeny Platov în competiția de perechi de dans, un alt triumf al jocurilor a fost perechea Ekaterina Gordeeva și Serghei Grinkov. Un reprezentant al școlii sovietice de patinaj artistic, ucraineanul Oksana Baiul, a câștigat, de asemenea, la femei.

Echipa rusă de biatlon a evoluat excelent, în care a strălucit Serghei Chepikov, care a câștigat sprintul. Echipa feminină, condusă de Anfisa Reztsova, a câștigat ștafeta, bărbații au lăsat naționala Germaniei să meargă înainte și au câștigat argint. O altă medalie de aur a fost adusă echipei noastre de câștigătorul cursei masculine de 20 km Serghei Tarasov.

Echipa de schi feminin formată din Lyubvi Egorova, Elena Vyalbe, Larisa Lazutina și Nina Gavrylyuk nu a lăsat nicio șansă pentru nimeni. Lyubov Egorova a devenit campioana de trei ori a jocurilor de la Lillehammer, care a câștigat și cursa de cinci kilometri cu cursa clasică și cursa de 15 km conform sistemului Gundersen. La bărbații din acest sport, norvegianul Bjorn Daly a fost magnific, care a câștigat două aur și argint. Uzbekistanul a câștigat prima medalie olimpică de aur. Lina Cheryazova a fost cea mai bună în acrobație în stil liber, prezentată pentru prima dată la Jocurile Olimpice de la Alb.

Din păcate, jucătorii de hochei ruși au rămas fără medalii. În semifinale, echipa noastră nu a putut trece de suedezi, iar în meciul pentru locul trei a pierdut în fața finlandezilor. Ultimul meci Suedia-Canada pentru prima dată în istoria olimpiadelor s-a încheiat cu un shootout, în care suedezii au fost mai preciși. Alți eroi ai lui Lillehammer includ patinatorul norvegian Johan-Olaf Koss, care a câștigat la trei distanțe.