Jocurile Olimpice De Iarnă Din 1976 La Innsbruck

În timpul confruntării dintre Uniunea Sovietică și țările occidentale, competițiile olimpienilor au avut nu doar o importanță politică importantă, ci și o importanță politică importantă - două sisteme, socialiste și capitaliste, au încercat să demonstreze a căror versiune de dezvoltare a fost mai corectă. Jocurile Olimpice din orașul austriac Innsbruck, unde s-a desfășurat o luptă disperată pentru premii, nu a făcut excepție.

Jocurile Olimpice de iarnă din 1976 la Innsbruck

Inițial, olimpiada trebuia să aibă loc în SUA, la Denver. Cu toate acestea, locuitorii orașului au votat împotriva jocurilor în cadrul unui referendum, astfel încât Comitetul Olimpic s-a trezit într-o situație dificilă. Drept urmare, Innsbruck, care îi găzduise deja în 1964, a fost de acord să găzduiască Jocurile Olimpice.

1123 de persoane din 37 de țări au participat la Jocurile Olimpice de iarnă. Competițiile s-au desfășurat în zece discipline sportive: schi alpin, bob, patinaj de viteză, biatlon, sărituri cu schiurile, luge, schi fond, schi combinat, patinaj artistic și hochei. Conform rezultatelor olimpiadei, sportivii din Uniunea Sovietică au obținut o victorie necondiționată, după ce au câștigat 13 premii de aur, 6 de argint și 8 de bronz. Locul al doilea a fost ocupat de RDG cu 7 medalii de aur, 5 de argint și 7 de bronz. Reprezentanții SUA au obținut locul trei - 3 medalii de aur, 3 de argint și 4 de bronz.

Hocheiul este întotdeauna una dintre cele mai spectaculoase competiții la Jocurile Olimpice de iarnă. Din păcate, echipa canadiană, care a boicotat jocurile, nu a concurat la Innsbruck, așa că eternii rivali - echipele URSS și Cehoslovacia - s-au luptat în finală pentru dreptul de a fi numită cea mai puternică echipă din lume. Începutul întâlnirii nu a fost în favoarea jucătorilor de hochei din URSS, deja în prima repriză au pierdut cu un scor de 0: 2. În a doua repriză, au reușit să câștige înapoi, dar în a treia, cu opt minute înainte de final, cehii au preluat din nou conducerea. Cu toate acestea, așteptările lor nu erau destinate să se împlinească - obiectivele lui Alexander Yakushev și Valery Kharlamov au permis echipei din URSS să devină campioane pentru a patra oară la rând. Cehii au obținut locul al doilea, al treilea a fost luat de sportivii din Germania.

Și sportivii sovietici au performat bine la patinajul artistic. Irina Rodnina și Alexander Zaitsev au câștigat aurul la patinaj, în timp ce Lyudmila Pakhomova și Alexander Gorshkov au câștigat dansul pe gheață. La patinajul individual masculin, argintul i-a revenit lui Vladimir Korolev, care a fost al doilea doar după excelentul britanic John Curry. Americanul Dorothy Hamill a câștigat meritat medalia de aur în rândul femeilor.

Jocurile au avut succes și pentru schiorii sovietici. În cursa de 30 de kilometri, Serghei Savelyev a câștigat, în cursa de 15 kilometri, Nikolai Bazhukov și Yevgeny Belyaev au ocupat primele două locuri. În cursa pe echipe, echipa Uniunii Sovietice a reușit să câștige bronz, aurul a fost câștigat de sportivi din Finlanda.

Raisa Smetanina a fost prima la schi fond feminin pe 10 kilometri, fetele sovietice au câștigat aurul la ștafetă.

Medalia de aur a fost dusă și în URSS de către biatlii - în cursa individuală de 20 de kilometri, Nikolai Kruglov a devenit primul, nu a fost egal cu sportivii sovietici în releu.

Olimpiada de iarnă din 1976 a devenit una dintre cele mai de succes pentru sportivii din URSS și a intrat pentru totdeauna în istoria sportului sovietic și rus.