Cum A Fost Jocurile Olimpice Din 1976 La Innsbruck

Al doisprezecelea joc olimpic de iarnă au avut loc la Innsbruck în Austria, în perioada 4-15 februarie 1976. Este demn de remarcat faptul că la început au fost planificate să aibă loc la Denver, dar rezultatele unui sondaj realizat de locuitorii din Colorado au arătat că nu doresc ca olimpiadele să aibă loc în ele. Prin urmare, Denver și-a retras candidatura. Al doilea joc olimpic a avut loc deja la Innsbruck, așa că au fost aprinse două lumini olimpice.

Cum a fost Olimpiada din 1976 la Innsbruck

1123 de sportivi, inclusiv 231 de femei, din 37 de țări ale lumii au participat la Jocurile Olimpice din 1976. Printre noile sporturi, programul a inclus dans sportiv pe gheață. A fost adăugată și o nouă distanță în patinajul de viteză - 1000 m. Bărbații s-au luptat pentru aur în 8 sporturi - biatlon, schi, schi alpin și patinaj de viteză, hochei, bob, patinaj artistic și competiții de luge. Femeile au concurat la schi alpin, schi, patinaj de viteză și patinaj rapid, precum și patinaj artistic - 5 tipuri în total.

Majoritatea sportivilor au fost trimiși de CNO-urile SUA - 94, Uniunea Sovietică - 79, Austria - 74. Doar 2 persoane au fost trimise la olimpiade de către CNO-urile din San Marino, Republica Coreea și Ungaria. Majoritatea sportivilor au participat la schi fond - 106 bărbați și 51 femei.

Ceremonia de deschidere a XII-a olimpiadă de iarnă de la Innsbruck a avut loc pe același stadion ca acum 12 ani.

Publicul a fost foarte impresionat de austriacul Franz Klammer, care a evoluat în coborâre. A trecut pista cu o viteză medie de aproximativ 103 km / h. De-a lungul olimpiadelor, a doborât mai multe recorduri de viteză, a devenit celebru pentru curajul și neînfricarea sa.

Rosie Mittermeier, o schioră alpină din Germania, a fost cea mai apropiată de al treilea „aur” olimpic la aceste Jocuri. La coborâre și slalom a fost cea mai bună, dar la slalom uriaș a pierdut în fața canadienei Katie Krainer, la doar 0, 12 secunde.

2 medalii de cel mai înalt standard au fost câștigate de o pereche din RDG - Bernhard Germeshausen și Meinhard Nemer. La început au fost primii dintre echipajele a doi, apoi în componența celor patru. Este demn de remarcat faptul că luge și boburile din RDG au câștigat toate premiile de top la Innsbruck (5 piese).

La patinaj artistic, britanicul John Curry a devenit campion olimpic.

Sportivii din URSS la XII OWG s-au descurcat cel mai bine. Numai în schiul de fond au câștigat 4 „aur” (2 atât pentru bărbați, cât și pentru femei). Biatleta Nikolay Kruglov a adus 2 medalii de aur la „pușculița” echipei rusești. Patinoara de viteză Tatyana Averina, pe lângă 2 medalii de aur, a câștigat și 2 medalii de bronz. Și Raisa Smetanina de două ori a devenit campioană olimpică și din nou - medaliată cu argint.

Primii campioni olimpici la dansul pe gheață au fost Alexander Gorshkov și Lyudmila Pakhomova. Irina Rodnina a câștigat și o medalie de aur la Innsbruck, asociată cu Alexander Zaitsev.

La patinaj de viteză, sportivii sovietici au fost, de asemenea, cei mai buni, câștigând 4 aur din 9 (3 - femei, 1 - bărbați). La hochei, echipa națională a URSS a fost, de asemenea, cea mai puternică.

Drept urmare, echipa națională a Uniunii Sovietice a câștigat o sumă record de puncte (192) și medalii (27) în istoria OWG. Aurul a fost de 13, argint - 6, bronz - 8. Locul secund a fost ocupat de echipa RDG cu 135 de puncte și 19 medalii (7 + 5 + 7), al treilea - SUA cu 73 de puncte și 10 medalii (3 + 3 + 4).