Rezultatele Primei Săptămâni Olimpice De La Soci

Prima săptămână olimpică de la Soci a fost plină de evenimente. Conform rezultatelor clasamentului la medalii, echipa națională rusă ocupă doar locul 8.

Medalii olimpice

În total, sportivii ruși au câștigat 12 medalii, dintre care doar 2 au fost de cea mai înaltă demnitate. Ambele medalii de aur au fost câștigate la patinajul artistic: rușii au câștigat competiția pe echipe și perechile sportive, unde Maxim Trankov și Tatyana Volosozhar au primit aur.

Echipa națională rusă a câștigat același număr de medalii de argint și bronz - 5. Argintul a fost acordat lui Ksenia Stolbova și Fedor Klimov la patinajul artistic. În sporturile luge, Albert Demchenko a urcat de două ori pe podiumul de argint (în campionatul individual și în ștafeta echipei). Olga Villukhina a câștigat medalia de argint la urmărirea la biatlon. Olga Fatkulina a adus o altă medalie de argint echipei naționale a Rusiei, după ce a parcurs o distanță de 500 de metri în patinaj.

Olga Graf a câștigat prima sa medalie olimpică de bronz la patinaj de viteză, la 3000 de metri. Neașteptate pentru Rusia au fost medaliile de bronz primite la patinatorul de viteză pe pistă scurtă Viktor An și la freestyle - Alexander Smyshlyaev. În ultima zi a primei săptămâni olimpice, Elena Nikitina, care a câștigat medalia de bronz la schelet, m-a încântat. Și cu o zi înainte, de ziua lui, biatleta Yevgeny Garanichev a urcat pe podiumul de bronz după cursa individuală.

Locul fruntaș în clasamentul medaliilor este încă ocupat de echipa națională a Germaniei, ai cărei sportivi au primit deja 10 medalii olimpice, dintre care 7 sunt de aur, 2 de argint și 1 de bronz. Locul al doilea a fost ocupat de echipa națională elvețiană, care a câștigat 7 premii, dintre care 5 au fost de cea mai înaltă demnitate. Echipa canadiană închide primii trei, cu 11 medalii, dintre care doar 4 sunt de aur.

Rusia este, de asemenea, inferioară unor țări precum Norvegia, Statele Unite, Olanda și Belarus. Este demn de remarcat faptul că decalajul dintre aceste echipe nu este foarte mare, iar echipa rusă are toate șansele de a-și îmbunătăți poziția în clasamentul pentru medalii. Pentru aceasta, sportivii ruși trebuie să primească medalii de cea mai înaltă demnitate.