Cum A Fost Olimpiada Din 1972 De La Munchen

Jocurile Olimpice de vară din München din 1972 au devenit una dintre cele mai renumite. Orașul se pregătește pentru el de mulți ani; au fost construite multe noi facilități sportive. Un număr record de sportivi și țări participante au participat la competiție. În ciuda acestui fapt, lumea și-a amintit-o nu pentru realizările sale sportive, ci pentru evenimente complet diferite.

Cum a fost Olimpiada din 1972 de la Munchen

La Jocurile Olimpice de vară din 1972 au participat 7134 de sportivi din 121 de țări. Pentru prima dată, sportivii lor au fost trimiși de Albania, Volta Superioară, Gabon, Dahomey, Coreea de Nord, Lesotho, Malawi, Arabia Saudită, Swaziland, Somalia, Togo. Seturi de premii au fost jucate în 23 de sporturi. Pentru prima dată în timpul Jocurilor Olimpice, a fost prezentată mascota oficială a evenimentului, a fost teckelul Waldi multicolor.

Conform rezultatelor competiției, liderii clasamentului la medalii au fost sportivi din URSS, care au câștigat 50 de medalii de aur, 27 de argint și 22 de bronz. Interesant este faptul că sportivii sovietici au fost însărcinați cu câștigarea a cel puțin 50 de medalii de aur în onoarea a 50 de ani de la fondarea Uniunii Sovietice. Olimpicii sovietici au făcut față acestei sarcini. Locul al doilea a fost ocupat de echipa SUA, sportivii săi au primit 33 de medalii de aur, 31 de argint și 30 de bronz. Locul al treilea a fost în RDG cu 20 de medalii de aur, 23 de argint și 23 de bronz.

Competițiile de atletism au fost foarte încăpățânate. Sprinterul sovietic Valery Borzov a reușit să câștige două medalii de aur simultan, rupând monopolul nedivizat al americanilor. Pentru sportivii autohtoni, acestea au fost primele medalii de aur în sprint. Viktor Saneev a câștigat a doua medalie de aur în tripla săritură. Studentul din Leningrad, Yuri Tarmak, a devenit campion la săritură în înălțime, după ce a depășit înălțimea de 223 cm. Gimnasta Olga Korbut a evoluat cu brio, după ce a câștigat trei medalii de cel mai înalt standard și o argint deodată.

Boxerii cubanezi antrenați de antrenorul sovietic Andrei Chervonenko au arătat un rezultat senzațional la München, au câștigat trei medalii de aur. Boxerii din URSS cu două medalii de aur erau chiar în spatele lor. Toate medaliile de aur, cu excepția uneia, au mers la vâslitorii sovietici în caiac și canotaj. În lupta liberă și clasică, luptătorii din URSS au câștigat 9 medalii de aur.

Nu fără senzații sportive la Jocurile Olimpice - în special, înotătorul american Mark Spitz a obținut un succes fără precedent, câștigând șapte medalii de aur simultan și stabilind șapte recorduri mondiale.

Din păcate, Jocurile Olimpice de la München au fost umbrite de tragedia confiscării echipei israeliene de către teroriștii palestinieni pe 5 septembrie. O tentativă foarte neprofesionistă a poliției de a elibera ostaticii a dus la moartea a unsprezece sportivi și a unui ofițer de poliție. Această tragedie a determinat serviciile secrete ale lumii să creeze grupuri speciale de combatere a terorismului.

S-a decis continuarea olimpiadelor. Unul dintre motivele acestei decizii a fost dorința de a arăta că eforturile teroriștilor nu pot rupe spiritele sportivilor, iar Jocurile Olimpice sunt mai presus de orice diferențe politice.