Cum A Fost Jocurile Olimpice Din Tokyo De La 1964

În anii 30, capitala Japoniei trebuia să fie locul celei de-a XII-a olimpiade din 1940. Dar, din cauza izbucnirii celui de-al doilea război mondial, Jocurile nu au avut loc. Douăzeci de ani mai târziu, Tokyo a fugit din nou, dar COI a acordat preferință Romei. Abia în 1964 au avut loc pentru prima oară Jocurile Olimpice de vară pe continentul asiatic.

Cum a fost Jocurile Olimpice din Tokyo de la 1964

Pregătirile pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo au fost serioase: multe case dărăpănate au fost demolate, au fost construite noi autostrăzi, poduri, pasaje de trecere, au fost ridicate facilități sportive moderne, sali vechi, piscine și stadioane au fost restaurate.

5140 de sportivi care participă la Jocuri din 93 de țări s-au adunat la Tokyo. Commonwealth-ul olimpic s-a completat cu un nou grup mare de țări: Algeria, Camerun, Congo, Republica Malgașă, Mali, Nigeria, Senegal, Zanzibar, Trinidad, Tobago. Pentru prima dată, au evoluat sportivi din Republica Dominicană, Nepal și Republica Populară Mongolă. Republica Africa de Sud a fost suspendată de la participarea la Jocuri pentru discriminare rasială în sport.

Programul Jocurilor Olimpice de la Tokyo a fost foarte extins. I s-a adăugat judo, precum și volei feminin și masculin. În toate tipurile de competiții, concurența dintre participanți a crescut considerabil. În timpul Jocurilor, sportivii au stabilit 77 de recorduri olimpice, dintre care 35 au devenit recorduri mondiale.

Sportivii URSS au evoluat mai puțin cu succes decât la Roma și Melbourne, deși au reușit să mențină primatul în evenimentul neoficial al echipei. Au marcat 607, 8 puncte, americanii - 581, 8. Echipa URSS a câștigat 96 de medalii, dintre care 30 de aur, 31 de argint și 35 de bronz. Echipa SUA a primit 90 de medalii: 36 de aur, 26 de argint și 28 de bronz.

Halterofilii sovietici au evoluat strălucit. Rudolf Plyukfelder și Alexei Vakhonin (Shakhty), Vladimir Golovanov (Khabarovsk) și Leonid Zhabotinsky (Zaporozhye) au primit medalii de aur, Vladimir Kaplunov, Viktor Kurentsov și Yuri Vlasov - medalii de argint.

Locul primei echipe a fost câștigat și de boxerii din Uniunea Sovietică, după ce au primit 3 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz. Cei mai buni au fost moscoviții Boris Lagutin și Stanislav Stepashkin, precum și Leningrader Valery Popenchenko, recunoscut drept cel mai bun boxer al turneului olimpic.

Prima medalie de aur din istoria navigației sovietice a fost câștigată la Tokyo. Proprietarul său a fost Galina Prozumenshchikova, în vârstă de 16 ani, din Sevastopol, care a înotat cel mai rapid două sute de metri bras. Înotătorul american în vârstă de optsprezece ani, Donald Schollander, a primit patru medalii de aur și a stabilit un nou record mondial - a înotat 400 de metri liber în 4 minute și 12, 2 secunde.

Sportivii s-au arătat foarte bine la olimpiadă. Au stabilit unsprezece recorduri mondiale și au îmbunătățit 71 de recorduri olimpice. Trei medalii de aur au fost câștigate de surorile Press: la aruncarea discului, la lovitura la picioare și la pentathlon. Pentru prima dată în istoria olimpiadelor, atleta de maraton Ababa Bikila a reușit să câștige pentru a doua oară la rând. De asemenea, a stabilit un nou record mondial la Jocurile de la Tokyo.

Atleta Lyudmila Pinaeva a câștigat prima victorie olimpică personală, concurând la canotaj în caiace, depășind cu 0,76 secunde rivalii din Austria și România. Legendarul sportiv din URSS Vyacheslav Ivanov a devenit și el câștigător la canotaj, cu toate că această victorie nu i-a fost ușoară. Cu două săptămâni înainte de competiție, s-a îmbolnăvit grav, apoi au existat probleme cu barca, dar sportivul a găsit puterea și curajul de a lupta din greu până la capăt și a câștigat medalia de aur.

În general, Jocurile Olimpice de la Tokyo au trecut așa cum ar trebui să fie pentru competițiile sportive de acest nivel: cu mare pasiune, o voință fierbinte de victorie și dedicarea completă a majorității participanților săi.