Cum A Fost Olimpiada Din 1932 La Lake Placid

Al treilea joc olimpic de iarnă s-au desfășurat în perioada 4-15 februarie 1932 în Lake Placid (SUA). 14 seturi de premii au fost jucate în 7 sporturi. Au fost prezentate bobsleigh, schi fond și evenimente combinate, patinaj rapid, hochei, patinaj artistic și sărituri cu schiurile. Sporturi demonstrative: curling și curse de sanie câine.

Cum a fost Jocurile Olimpice din 1932 la Lake Placid

Organizatorii III OWG s-au temut că sportivii din multe țări europene nu vor putea participa la competiție din cauza dificultăților financiare. Și așa s-a întâmplat. În total, 307 de sportivi au participat la Jocuri, dintre care 17 erau femei, din 17 țări ale lumii. Aproape jumătate dintre concurenți ar fi reprezentați de echipele naționale din Canada și Statele Unite. Unele țări europene s-au limitat la delegații mici. De exemplu, 7 persoane au jucat pentru Finlanda și 12 pentru Suedia.

Tot „aurul” din competițiile de patinaj de viteză a revenit sportivilor din Statele Unite. Cu toate acestea, experții au susținut că această victorie impresionantă a revenit americanilor grație noii ordine a curselor, și anume startul comun adoptat în state. Într-adevăr, la câteva zile după încheierea olimpiadelor de la Lake Placid, Campionatul Mondial de patinaj de viteză a avut loc în conformitate cu regulile internaționale, unde scandinavii erau cei mai buni și cu un avantaj proeminent.

Cei doi și patru în bob au fost câștigați și de sportivi din Statele Unite.

La turneul de hochei au participat doar 4 echipe - Germania, SUA, Canada și Polonia. Pentru prima dată, meciurile au avut loc într-un patinoar interior. Canadienii au sărbătorit victoria.

În ceea ce privește schiul de fond, acestea au fost ținute în condiții extrem de dificile. Vremea a fost caldă și ploioasă, sportivii nu s-au putut arăta pe deplin. Toate cele 12 premii de top au fost acordate scandinavilor. Schiorii norvegieni au luat acasă 7 medalii (2 + 2 + 3), suedezii - 2 (1 „aur” și 1 „argint”), finlandezii - 3 (1 + 1 + 1).

Gillis Grafström a ratat ocazia de a câștiga a patra sa medalie la cel mai înalt standard la patinaj artistic. Singurul adversar serios pentru el a fost austriacul Karl Schaefer, care a ajuns pe locul doi după programul gratuit. Dar o leziune cronică la genunchi a împiedicat Grafström să obțină aur. Deși trebuie spus că și rivalul său a jucat un rol, patinând cu brio programul obligatoriu.

La patinajul artistic feminin, era de așteptat victoria campioanei olimpice a Jocurilor trecute, norvegianul Sonja Heni. A evoluat excelent, după ce a primit cele mai mari note de la toți cei 8 judecători. La patinajul în perechi, victoria a fost câștigată de duo-ul francez - André și Pierre Brunet. A fost, de asemenea, a doua lor medalie olimpică de aur (au câștigat prima lor în 1928).

Clasamentul neoficial al echipei a fost condus de echipa SUA cu 65 de puncte și 12 medalii (6 + 4 + 2), locul al doilea a fost ocupat de Norvegia - 68 de puncte și 10 medalii (3 + 4 + 3), locul al treilea de Canadieni - 46 de puncte și 7 medalii (1 + 1 + 5).