Cum A Fost Jocurile Olimpice Din Squaw Valley Din 1960

Jocurile Olimpice de iarnă VIII au avut loc în perioada 18 februarie - 28 februarie 1960 în stațiunea de schi american Squaw Valley, care la momentul nominalizării sale pentru dreptul de a găzdui jocurile nu era nici măcar un oraș. Cu toate acestea, alegerea COI a căzut asupra lui.

Cum a fost Jocurile Olimpice din Squaw Valley din 1960

Squaw Valley de la bun început nu a fost prea potrivit pentru Jocurile Olimpice de iarnă. Etapa de pregătire a fost, de asemenea, întârziată, Comitetul Olimpic Internațional chiar s-a gândit să amâne Jocurile Olimpice. Drept urmare, jocurile au fost încă organizate, dar multe facilități nu au avut timp să fie construite, astfel încât competiția din unele sporturi a trebuit anulată. În special, bobii nu au început, deoarece nu au existat suficienți bani și timp pentru construcția pistei.

Numărul participanților care au venit la Jocurile Olimpice a lăsat de dorit, fiind semnificativ mai mic decât la jocurile anterioare - 665 de sportivi din 30 de țări. În opt discipline sportive s-au jucat 27 de seturi de premii.

Imnul aprobat de CIO a fost cântat pentru prima dată la Jocurile Olimpice de la Squaw Valley. Una dintre caracteristicile acestor competiții a fost și înălțimea terenului - Squaw Valley se află la o altitudine de 1889 metri deasupra nivelului mării, ceea ce a creat dificultăți suplimentare pentru sportivi.

Programul competiției a inclus biatlonul, suedezul Claes Lestanden a câștigat cursa individuală de 20 km. În ceea ce privește viteza, a pierdut în fața a paisprezece rivali, dar a reușit să câștige datorită tragerii exacte. Finlandezul Antti Tyrväinen a câștigat medalia de argint, sportivul sovietic Alexander Privalov a câștigat bronzul.

Olimpicii URSS s-au descurcat foarte bine la patinaj de viteză, după ce au câștigat 6 medalii de aur, 3 de argint și 4 de bronz. La săriturile cu schiurile, nu a fost egal cu sportivul din RDG Helmut Recknagel. La patinajul artistic pentru bărbați și femei, ambele aur au revenit americanilor - David Jenkins și Carol Hayes. La patinajul în perechi, victoria a fost câștigată de canadienii Barbara Wagner și Robert Paul.

La hochei victoria a fost sărbătorită de americani, locul al doilea a fost în Canada. Jucătorii de hochei sovietici au ocupat locul al treilea, pierzând în fața echipei naționale a SUA cu un scor de 2: 3 și Canada 5: 8. Schiul de fond nu a avut prea mult succes pentru sportivii din URSS, Maria Gusakova a câștigat singura medalie de aur în cursa de 10 km. Argintul și bronzul au fost, de asemenea, pentru schiorii sovietici Lyubov Kozyreva și Radya Eroshina. Aceiași sportivi au câștigat o altă medalie de argint în ștafeta echipei.

Conform rezultatelor competiției, sportivii sovietici au ocupat primul loc în competiția pe echipe, după ce au câștigat 7 medalii de aur, 5 de argint și 9 de bronz, principala contribuție la victorie a fost adusă de patinatori. Locul doi a fost ocupat de echipa unită a Germaniei, care a inclus olimpicii din Germania, Republica Democrată Germană și Berlinul de Vest, au câștigat 4 medalii de aur, 3 de argint și 1 de bronz. Locul al treilea a revenit sportivilor din SUA - 3 medalii de aur, 4 de argint și 3 de bronz.