Cum A Fost Jocurile Olimpice Din Amsterdam Din 1928

În 1928, Jocurile Olimpice de vară au avut loc în capitala Olandei, Amsterdam. Acest oraș a revendicat statutul de capitală în 1920 și 1924, dar a cedat Parisului și Anversului. O pregătire atât de lungă pentru competiție a făcut posibilă organizarea Jocurilor Olimpice la un nivel înalt.

Cum a fost Jocurile Olimpice de la Amsterdam din 1928

La jocuri au participat 46 de echipe naționale. Pentru prima dată după primul război mondial, o echipă germană a fost invitată la Jocurile Olimpice de vară. Statele precum Malta, Panama și Rodezia (acum Zimbabwe) au participat la astfel de competiții pentru prima dată în istorie. Uniunea Sovietică nu a putut stabili ordinea participării sale la Comitetul Olimpic Internațional și a rămas în continuare în afara competiției.

La aceste jocuri, unele dintre tradițiile olimpice au fost stabilite pentru prima dată. În special, flacăra olimpică a fost aprinsă. De asemenea, a fost stabilită ordinea de trecere a echipelor în timpul ceremoniei de deschidere a competiției. Prima a fost echipa Greciei, iar ultima a fost echipa națională a statului pe teritoriul căruia se desfășoară jocurile.

În total, în olimpiadă s-au desfășurat competiții în 15 sporturi. Participarea femeilor la turneu sa extins. Acum puteau face performanță nu numai în înot și scufundări, ci și în atletism și gimnastică. Aceste inovații au provocat o mulțime de controverse și controverse în cadrul Comitetului olimpic, dar totuși s-a decis să se țină cont de faptul că sportul feminin este din ce în ce mai răspândit.

Primul loc în clasamentul general pentru medalii a fost ocupat de Statele Unite. Sportivii, atât femei, cât și bărbați, au adus cele mai multe medalii de aur echipei. De exemplu, americanul Betty Robinson a devenit prima femeie care a câștigat o medalie de aur în cursa de 100 m. Înotătorii acestei țări, atât ca parte a unei echipe, cât și în înoturi individuale, au dat dovadă de abilități atletice excelente.

Locul doi a revenit echipei naționale a Germaniei. Echipa de polo pe apă din această țară a primit aur. Halterofilii germani, de asemenea, au performat bine.

Finlanda a ocupat locul trei. Sportivii și luptătorii acestei echipe au primit în total 8 premii de aur. Printre medaliați s-a numărat Paavo Nurmi, câștigătorul ultimelor olimpiade de la Paris. Și echipa națională a gazdei jocurilor - Olanda - a obținut doar locul 8.