Cum A Fost Olimpiada Din 1952 De La Oslo

În 1952 au avut loc la Oslo cele VI Jocuri Olimpice de iarnă. De asemenea, orașul italian Cortina d'Ampezzo și Lake Placid (SUA) au luptat pentru dreptul de a le deține, dar membrii COI au decis să nu fie în favoarea lor. Sportivii din URSS nu au participat la olimpiade, deoarece guvernul se temea de rezultate prea mici, care ar putea afecta negativ reputația țării.

Cum a fost Olimpiada din 1952 de la Oslo

La a VI-a olimpiadă de iarnă de la Oslo, doar 22 de seturi de medalii au fost disputate în 8 sporturi. În special, s-au desfășurat competiții de bob, patinaj de viteză și schi alpin, schi fond, patinaj artistic, hochei pe gheață, sărituri cu schiurile și combinate nordice. Scheletul a fost exclus din programul de jocuri de iarnă.

Interesant este că cea mai bună performanță la Jocurile Olimpice de la Oslo au fost gazdele sale, norvegienii. Ei au reușit să câștige cel mai mare număr de premii, inclusiv 7 medalii de aur, 3 de argint și 6 de bronz. America era pe locul doi. Sportivii din Statele Unite au primit 4 medalii de aur, 6 de argint și 1 de bronz. Și, în cele din urmă, pe locul trei s-au clasat sportivi din Finlanda, care au câștigat 3 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz.

În plus față de principalele sporturi enumerate mai sus, programul Jocurilor Olimpice de iarnă din 1952 a inclus competiții demonstrative de hochei cu minge. Au participat sportivi din Suedia, Norvegia și Finlanda. Câștigătorul turneului a fost Suedia, care în principalele sporturi a câștigat doar 4 medalii de bronz și nici măcar o medalie de argint și aur, astfel încât sportivii suedezi au putut să-i mulțumească pe compatrioții lor. Locul doi în turneul bandy a fost ocupat de Norvegia, iar al treilea a revenit finlandezilor.

Jocurile Olimpice de iarnă din 1952 au avut câteva caracteristici interesante. Cea mai importantă dintre acestea a fost organizarea de competiții de schi fond pentru femei. Atunci, pentru prima dată în istoria mișcării olimpice, sportivii s-au putut dovedi nu numai în schiul alpin, ci și în cursele de 10 km. Mai mult, în Norvegia au protestat energic împotriva admiterii femeilor la aceste competiții, dar în această privință nu a fost luată în considerare opinia reprezentanților țării care a găzduit Jocurile Olimpice.

La schiul de fond au participat 20 de sportivi din 8 țări. Schiorii din Finlanda au evoluat cel mai bine: au obținut toate cele trei medalii. Primul loc a fost ocupat de Lidia Viderman, al doilea - Mirja Hietamies, iar al treilea - Siiri Rantanen. În general, conform rezultatelor competiției, schiorii din Finlanda, Suedia și Norvegia au fost în frunte, lăsându-și rivalii din alte țări îndepărtate.