Ce Premii Olimpice Au Fost O Surpriză Plăcută

Rezultatele Jocurilor Olimpice de la Londra, care s-au încheiat pe 12 august, ar trebui considerate foarte reușite pentru echipa națională a Rusiei. După ce a câștigat un total de 82 de medalii, inclusiv 24 de medalii de aur, 26 de argint și 32 de bronz, echipa rusă a ocupat cu încredere locul 4. Și în ceea ce privește numărul total de medalii, rușii au fost cu mult înaintea gazdelor olimpiadelor - sportivii Marii Britanii, care au ocupat locul 3 doar datorită numărului mare de premii de cel mai înalt standard.

Ce premii olimpice au fost o surpriză plăcută

Desigur, orice premiu la Jocurile Olimpice este foarte onorabil atât pentru sportiv, cât și pentru țara pe care o reprezintă. Dar chiar și printre ei sunt cei care au venit ca o surpriză plăcută și, prin urmare, sunt deosebit de valoroși. De exemplu, chiar în primele zile ale olimpiadelor, când echipa noastră în ansamblu nu a avut performanțe foarte bune, judokasii masculi ruși au dat rezultate excelente. Nu este o exagerare să spunem că sportivii noștri au șocat literalmente experții judo și mai ales japonezii, care sunt în mod tradițional foarte puternici în acest sport. O surpriză deosebit de plăcută au fost medaliile de aur ale lui Arsen Galstyan, Mansur Isaev și Tagir Khaibulaev.

O surpriză incontestabilă a fost aurul Elenei Lashmanova, câștigat în competiții de mers pe jos la o distanță de 20 de kilometri. După cum a recunoscut însăși campioana olimpică, nici nu a visat la un astfel de succes. La urma urmei, toți comentatorii sportivi și experții în acest sport au crezut că principala concurentă pentru primul loc a fost o altă rusoaică - Olga Kaniskina. Cu toate acestea, în segmentul final al acestei distanțe cele mai dificile, Lashmanova a reușit să ocolească Kaniskina și să câștige o medalie de aur olimpică.

Și, desigur, nu se poate să nu menționăm aurul perechii rusești de vâslei-caiac Alexander Dyachenko / Yuri Postrigai la o distanță de 200 de metri. Britanicii, în mod tradițional puternici la canotaj, au fost considerați favoriții incontestabili în această disciplină, mai ales că sportivii ruși au început să se antreneze împreună destul de recent. Cu toate acestea, rușii au primit aurul, iar gazdele olimpiadelor au ajuns să se mulțumească doar cu locul trei.

Medalia de bronz primită de perechea rusă de badminton Valeria Sorokina și Nina Vislova, care au învins experimentatul duo canadian Alex Bruce / Michelle Lee în meciul pentru locul al treilea, a fost, de asemenea, o surpriză plăcută. Și exact aceeași impresie a avut-o medalia de bronz a alergătoarei Ekaterina Poistogova, care a ocupat locul trei la o distanță de 800 de metri. Vorbind despre această cursă, sportiva nu a ascuns că i-a fost foarte greu. „Dar am reușit să ajung la bronz, am câștigat literalmente câteva sutimi de secundă la linia de sosire”, a zâmbit Ekaterina.