Europa League 2015-2016: Recenzia Meciului Fenerbahce - Lokomotiv

Meciurile UEFA Europa League 1/16 au început în 16 februarie. Pentru fanii fotbalului rus, prima confruntare din playoff a avut un interes deosebit. Capitala „Lokomotiv” a mers la Istanbul pentru a confrunta „Fenerbahce”.

Europa League 2015-2016: recenzia meciului Fenerbahce - Lokomotiv

Contrar așteptărilor unor experți în fotbal, meciul dintre Fenerbahce și Lokomotiv a început într-un ritm calm. Fotbaliștii turci nu au aplicat presiune pe teren, așa cum este de obicei cazul gazdelor. Primele cincisprezece minute ale întâlnirii au fost amintite pentru o singură șansă de a marca. Atacantul "Fenerbahce", Robin Van Persie, cu un flanc articulat, nu a reușit să transfere mingea în poartă. Ulterior, turcii au continuat să folosească fluxuri de flanc, dintre care unul era încă încununat cu un gol.

La minutul 18 al meciului, mijlocașul lui Fenerbahce, Souza, a răspuns la baldachin în zona portarului. Jucătorul clubului de la Istanbul a trimis mingea la poarta „Loko” cu capul. Guilherme nu a avut nicio șansă să pară lovitura, dar portarul Lokomotiv nu a jucat la ieșire în momentul slujirii în sine, ceea ce a predeterminat deschiderea scorului în joc.

După ce golul a fost marcat, jocul s-a mai calmat. Fotbaliștii de la Lokomotiv nu au reușit să adauge în mod semnificativ la atac înainte de pauză, ceea ce a indicat slaba pregătire a clubului de a relua sezonul. Fotbaliștii turci, de asemenea, nu au creat situații de scor la porțile moscoviților, deși aveau un avantaj teritorial clar.

În a doua jumătate, nu s-a înregistrat nicio îmbunătățire calitativă în jocul lui Lokomotiv, iar jucătorii Fenerbahce au continuat să sublinieze amenințarea porții adversarului cu hrănirea calului în zona de penalizare. Teritorial, jucătorii turci au depășit rivalul. În toate rândurile, „Fenerbahce” părea mai puternic decât jucătorii ruși.

Un rezultat destul de logic al reprizei a doua a fost cel de-al doilea gol împotriva lui Guilherme, marcat de același Souza. Brazilianul a făcut o dublă cu o altă lovitură din limitele portarului după o pasă articulată. Tabloul de bord a aprins dezamăgitor 2: 0 nu în favoarea gazdelor. Souza a marcat al doilea gol în minutul 72.

După o minge ratată, Loko părea slab și plictisitor în atac. Echipa gazdă ar fi putut înscrie. A fost deosebit de alarmant deja în timp compensat. Totuși, portarul Guilherme și transversala au jucat pentru oaspeți.

Scorul final al meciului 2: 0 în favoarea „Fenerbahce” a reflectat avantajul real al gazdelor. Acum, acuzațiile lui Igor Cherevchenko vor avea un meci de întoarcere la Moscova peste o săptămână.