Cât Durează Un Meci De Baschet?

Cuprins:

Jocul de baschet este unul dintre cele mai populare din lume, dar nu toată lumea poate spune cât durează un joc de baschet. Sferturi, ore suplimentare, pauze, pauze - durata lor este adesea discutabilă.

Cât durează un meci de baschet?

Cum se contează timpul în baschet

Baschetul este unul dintre acele sporturi în care se păstrează timpul net. Cronometrul arbitrului funcționează numai atunci când mingea este în joc. Dacă părăsește terenul sau există pauze de altă natură, timpul meciului este oprit. Numărătoarea inversă a acestuia începe din nou după ce mingea este în joc.

Jocul în sine este împărțit în patru sferturi egale. Ele pot dura 10 sau 12 minute. În același timp, segmente de 12 minute sunt practicate în prezent doar în Asociația Națională de Baschet (NBA), care există în America de Nord. În toate celelalte turnee, un sfert durează 10 minute.

Jocul începe cu o minge de salt, care se joacă în cercul central al terenului. Există pauze de 2 minute între sferturi. În acest caz, al doilea și al treilea sfert sunt separate printr-o pauză lungă - 15 minute.

Meciul de baschet este câștigat de echipa cu cele mai multe puncte la sfârșitul timpului de joc (40 sau 48 de minute, în funcție de reguli). Dacă scorul este egal, se acordă ore suplimentare (5 minute suplimentare). Echipele joacă până când este stabilit câștigătorul. Nu pot exista extrageri, deci se petrec atâtea ore suplimentare, după cum este necesar (una, două, trei etc.).

Toate cifrele citate se referă la timpul net de meci. Dacă luăm timpul obișnuit, atunci un joc de baschet, de regulă, durează aproximativ 1-2 ore astronomice (cu pauze în joc, cu pauze, ore suplimentare).

Reguli speciale

Fiecare echipă primește 24 de secunde pentru un atac (în NBA - 32). Timpul este numărat din momentul în care mingea lovește mâinile jucătorului și înainte ca aceasta să expire, echipa trebuie să scape de „coaja” baschetului. În caz contrar, arbitrul va întrerupe atacul cu fluierul și va transmite mingea celeilalte echipe. De regulă, posesiunea se termină cu o aruncare pe inelul adversarului.

În plus, în primele 8 secunde de posesie, mingea trebuie transferată din propria jumătate a terenului către cealaltă parte. Și la o aruncare sau în timpul unei aruncări libere, mingea trebuie să lase mâinile jucătorului de baschet în 5 secunde. Există, de asemenea, o regulă de 3 secunde: aceasta este limita de timp pentru ca un jucător să fie sub inelul adversarului.

Înregistrarea duratei jocului

În 2006, America de Nord a găzduit cel mai lung joc de baschet din istorie. Echipele Duke și Carolina de Nord au jucat peste 58 de ore consecutive de sâmbătă dimineață până luni seară. Meciul a avut loc special pentru a stabili un record de timp, iar încasările din vânzarea biletelor au fost direcționate către organizații caritabile.