Cine Este Lin Tribute

Un jucător de badminton chinez numit Tribute și prenumele Lin este considerat cel mai probabil concurent la câștigarea competiției de badminton la masculin la Jocurile Olimpice de vară de la Londra. Biografia sportivă a acestui atlet unic și poziția sa actuală în clasamentul mondial oferă temeiuri pentru o astfel de presupunere.

Cine este Lin Tribute

La mijlocul lunii octombrie 2012, sportivul chinez va împlini 29 de ani și, până la această vârstă, a câștigat toate titlurile de top care există în competiția de simplu de badminton mondial. Prima sa victorie la nivel internațional în urmă cu zece ani a fost victoria din Coreea de Sud a turneului, care face parte din seria marilor premii mondiale. În total, Lin a câștigat peste trei duzini de competiții în această serie în cariera sa. În 2006, badmintonul chinez a câștigat pentru prima dată campionatul mondial și de atunci, o singură dată, în 2010, a pierdut cel mai mare titlu mondial în fața rivalii săi.

De trei ori un atlet din Regatul Mijlociu a participat la Jocurile Asiatice, care, la fel ca Jocurile Olimpice, se desfășoară la fiecare patru ani. Având în vedere că jucătorii asiatici de badminton domină acest sport, nivelul general al participanților la această competiție este probabil superior celui olimpicilor. Cu toate acestea, colecția de premii colectate de Dunham în acest turneu include trei medalii de aur și una de argint și una de bronz.

Jocurile Olimpice de la Londra sunt a treia carieră a lui Lin Dan. În 2004, nu a reușit să facă față entuziasmului și a fost eliminat după primul joc. Următoarele Jocuri Olimpice au avut loc la Beijing și i-au adus badmintonului chinez medalia de aur a acestei competiții. Statisticile întâlnirilor sale cu rivalii sunt unice - nu există un singur jucător pe planetă care să fi avut mai multe victorii decât înfrângeri în întâlnirile personale cu Lin. Experții consideră că modul său de joc nu este mai puțin unic, ceea ce îi permite să dea lovituri de atac de aproape oriunde pe teren. De asemenea, este incomod pentru adversari ca Lin Dan să fie stângaci.

Este demn de remarcat faptul că soția sportivului chinez Xie Xingfang este, de asemenea, printre elita badmintonului mondial - pe lângă victoriile într-un număr mare de turnee, ea a devenit de două ori campioană mondială. La Jocurile Olimpice de la Beijing, soția lui Lin Dan a câștigat o medalie de argint.