Cine Este Roman Vlasov

Luptătorii ruși au concurat cu succes la XXX Jocurile Olimpice de vară de la Londra. Una dintre medaliile de aur a fost câștigată de un tânăr atlet Roman Vlasov. A câștigat o victorie la categoria de greutate de până la 74 kg într-un duel cu un membru al echipei naționale a Armeniei Arsen Julfalakyan.

Cine este Roman Vlasov

Roman Vlasov s-a dus la aurul său olimpic încă din copilărie. S-a născut pe 6 octombrie 1990 la Novosibirsk. De la o vârstă fragedă, băiatul a crescut fără tată. Uneori, familia avea probleme cu banii. Roman și-a amintit că au existat zile în care frigiderul era gol. Dar astfel de dificultăți nu au făcut decât să întărească voința sportivului. Motto-ul său a fost fraza din romanul de cult al scriitorului său preferat, Ernest Hemingway: „Omul nu a fost creat pentru a suferi înfrângerea”. Roman explică faptul că percepe orice eșec ca un motiv pentru a ține cont de greșelile sale și de a le corecta în viitor.

Poate de aceea tânărul este astăzi considerat unul dintre cei mai puternici luptători ai stilului greco-roman. Și a fost adus la secțiunea sportivă de fratele său mai mare Artem, care se ocupa de lupte, a fost un maestru al sportului și câștigătorul campionatului rus în rândul tinerilor din acest sport. Roman își amintește cum fratele său i-a spus atunci: „Cu siguranță vei fi campion”. Și așa s-a întâmplat, iar Vlasov are o mulțime de titluri de campioni.

De exemplu, în 2011 a devenit medaliat cu aur al Campionatului Rus de lupte greco-romane de la Tyumen. Apoi, în același an, a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Europene de la Dortmund. Trăgând concluzii din greșelile sale făcute la acest turneu, Vlasov a luat aur la Campionatele Mondiale de la Istanbul din septembrie. Apoi au mai fost și alte turnee de succes, unde Roman a devenit câștigător. Inclusiv Campionatul European din 2012, unde sportivul rus a câștigat cel mai mare premiu.

Și acum, în sfârșit, o victorie binemeritată la Jocurile Olimpice de vară de la Londra. Imediat după acordare, Roman a recunoscut că nu realizase încă pe deplin că este campion olimpic. Deși a mers la competiție sperând să obțină o medalie de aur. Vlasov a spus că după Jocurile Olimpice intenționează să se odihnească și apoi să continue antrenamentele. La urma urmei, el trebuie să meargă la noi victorii.