Cine Este Missy Franklin

Melissa Janette Franklin este o înotătoare americană care a fost numită în echipa olimpică a SUA pentru Jocurile de la Londra din 2012. În această primăvară, Missy a împlinit 17 ani, dar este deja o persoană foarte renumită printre cei mai rapizi înotători de pe planetă și este considerată favorita în lupta pentru medaliile olimpice la mai multe discipline.

Cine este Missy Franklin

Melissa a câștigat primul său premiu internațional în urmă cu doi ani la Campionatele Mondiale de înot pe teren scurt. În înotul de 200 de metri spate, ea a arătat al doilea rezultat. În același loc, Franklin a primit un premiu de argint pentru participarea la ștafeta 4x100 metri. Anul următor, Melissa a concurat în Campionatul Mondial pe piste lungi de 50 de metri și a obținut rezultate foarte semnificative, după ce a câștigat bronz, argint și trei medalii de aur. După aceste competiții, americanul de 16 ani a fost desemnat cel mai bun înotător din lume în 2011, conform revistei oficiale a Federației Internaționale de Înot FINA Aquatics World Magazine.

Abia după toate aceste victorii de profil, Melissa a obținut două titluri de top în campionatul național al SUA - în vara anului 2011 a devenit campioana la înot 100 de metri liber și spate. Și la sfârșitul anului Missy a mai marcat de două ori. În octombrie, la Cupa Mondială de înot, ea a stabilit un nou record mondial la 200 m spate. În special, aceasta a fost prima realizare mondială de la interzicerea îmbrăcămintei de baie de înaltă tehnologie în 2010. Iar în decembrie, a avut loc al doilea record, în care Franklin a participat la echipa de înotători a înotătorilor la o distanță de 4x100 de metri.

La Jocurile Olimpice de la Londra, Melissa Franklin va începe în șapte discipline de înot - patru individuale și trei ștafete. A doua zi după ceremonia de deschidere, ea a câștigat medalia de bronz cu echipa de ștafetă de înot 100 m liber SUA. În același timp, Missy și-a terminat etapa cu cel mai bun timp personal, iar echipa americană a stabilit un record național. Franklin a terminat prima sa competiție individuală la Londra și mai cu succes - a câștigat manșa finală la o distanță de 200 de metri spate.