Olimpiada De Iarnă Din Sapporo Din 1972

În 1972, Comitetul Olimpic Internațional a încredințat organizarea Jocurilor Olimpice de Iarnă din Japonia. Cea mai mare competiție internațională a avut loc în Sapporo, principalul oraș Hokkaido, cea mai nordică insulă japoneză. Clima acestui loc, cu ierni destul de calde și cu zăpezi abundente, era potrivită pentru organizarea competițiilor de schi.

Olimpiada de iarnă din Sapporo din 1972

În total, 35 de țări au participat la olimpiadă. Aceste jocuri au fost primele pentru echipele din Taiwan și Filipine. Circumstanțele au ieșit bine, iar competiția s-a desfășurat fără conflicte politice grave și boicotaje, spre deosebire de jocurile de vară din același an la München.

Olimpiada a fost organizată la un nivel foarte înalt. Unul dintre obiectivele Japoniei a fost să demonstreze schimbările din țară pentru întreaga lume. Într-adevăr, în anii șaptezeci, creșterea explozivă a economiei japoneze a continuat, transformând-o într-o mare putere. Iar jocurile au devenit un element de prestigiu necesar pentru țară.

La aceste olimpiade, statele socialiste s-au arătat foarte bine. În clasamentul general neoficial al medaliilor, primul loc a fost ocupat de Uniunea Sovietică. Majoritatea premiilor au fost câștigate de schiorii sovietici. De exemplu, Galina Kulakova a reușit să obțină 3 premii de aur. Primul loc a fost ocupat de jucătorii de hochei sovietici. Patinajul artistic sovietic a arătat, de asemenea, un nivel ridicat. Aurul a fost câștigat de o pereche de Irina Rodnina și Alexei Ulanov, de argint - de Lyudmila Smirnova și Andrei Suraikin. De asemenea, al doilea a fost Serghei Chetverukhin cu programul său de simplu masculin. Ar trebui remarcate și succesele biatletilor sovietici - au primit aur în cursa pe echipe masculine.

Locul al doilea a fost ocupat de echipa RDG. S-a remarcat în mod special în sporturile luge - sportivii acestei echipe au primit trei medalii de aur, două de argint și trei de bronz simultan.

Liderul tradițional în sporturile de iarnă, Norvegia, a intrat doar pe locul șapte, iar Statele Unite pe locul cinci. Japonia, gazda jocurilor, a primit doar trei medalii, terminând pe locul 11. Performanța echipei canadiene a fost, de asemenea, destul de nereușită. Ea a primit o singură medalie - argint la patinajul artistic feminin. Și mai mult de jumătate din țări - 18 - nu au primit deloc medalii.

Jocurile din 1972 s-au jucat la un nivel profesional foarte ridicat. Ca urmare, următoarea cerere japoneză a fost aprobată câțiva ani mai târziu. Jocurile Olimpice de iarnă din 1988 au avut loc la Nagano.