Jocurile Olimpice De Iarnă Din Calgary, 1988

La cea de-a 88-a sesiune a COI din Baden-Baden, orașul canadian Calgary a primit dreptul de a găzdui cele XV Jocuri Olimpice de Iarnă. Aceasta a fost a treia încercare a reprezentanților orașului și a fost încununată cu succes pentru a doua oară. Programul sportiv al jocurilor din 1988 a fost extins în comparație cu olimpiada anterioară cu șapte discipline simultan, prin urmare durata totală a competiției a crescut la 16 zile.

Jocurile Olimpice de iarnă din Calgary, 1988

În special pentru Jocurile Olimpice de la Calgary și orașul vecin Canmore, au fost construite cinci noi facilități sportive și au fost reconstruite câteva existente. Jocurile Olimpice de Iarnă ale XV-lea au fost deschise oficial pe 13 februarie 1988 pe stadionul McMahon City. Înainte de aceasta, ștafeta olimpică a torței a trecut prin țară timp de 88 de zile - torța a parcurs 18 mii de kilometri nu numai în mâinile alergătorilor, ci și pe trotinete de zăpadă și sănii pentru câini. A fost una dintre cele mai lungi curse de ștafetă din istoria olimpiadelor de iarnă.

Jocurile din 1988, ca și cele precedente, s-au desfășurat cu conducerea incontestabilă a sportivilor din URSS și RDG. De această dată, olimpicii sovietici au reușit să-i ocolească pe cei germani atât în ceea ce privește numărul de premii (29 față de 25), cât și în calitatea lor (încă 2 medalii de aur). Din cele 11 medalii de cel mai înalt nivel câștigate de sportivii sovietici, cinci au fost câștigate la schi fond pentru bărbați și femei. La ambele discipline de patinaj artistic pe perechi, primul și al doilea loc au fost ocupate de reprezentanții Uniunii Sovietice. Naționala URSS a câștigat din nou în turneul de hochei. Sportivii din RDG nu au avut egal în sporturile luge - în trei discipline au câștigat șase premii din nouă, pierzând un argint și un bronz pentru vecinii lor din Germania de Vest și doar un bronz pentru sportivul sovietic. Olimpicii din Germania de Est s-au remarcat și în competițiile de patinaj de viteză, câștigând o nenorocită de medalii în ele.

Sportivii americani s-au comportat chiar mai prost decât la olimpiadele anterioare de la Sarajevo. În ceea ce privește numărul de medalii, echipa SUA s-a situat pe locul nouă, după ce a câștigat trei premii la patinaj de viteză și patinaj artistic. Gazdele celor 15 Jocuri de Iarnă au primit o medalie mai puțin, dar nu au fost medalii de aur printre ele. În total, au fost jucate 46 de seturi de premii, iar pentru ele au concurat peste 1400 de sportivi din 57 de țări.