Cei Mai Controversați Campioni Olimpici

În ciuda faptului că prevederile de bază ale Jocurilor Olimpice sunt pacea, prietenia și înțelegerea reciprocă, competiția din competiție se desfășoară cu răzbunare. Și unii sportivi sunt gata să scoată literalmente o medalie cu un scandal. Și există o mulțime de astfel de războinici.

Cei mai controversați campioni olimpici

Una dintre cele mai scandaloase olimpiade din istorie este cea care a avut loc în 1912. O listă cu toate încălcările și certurile care au fost înregistrate pe ea se încadrează într-o carte separată de 56 de pagini. Unul dintre cele mai notorii scandaluri la acele olimpiade a implicat un atlet american. A fost indian de naștere. La competiție, a primit imediat 2 medalii de aur și a devenit liderul acelor Jocuri. Cu toate acestea, conducerea SUA a fost nemulțumită de faptul că primul loc a fost luat de un reprezentant al tribului, cu care americanii aveau diferențe ireconciliabile. Și America a cerut în mod independent să-l lipsească pe campion de medalii (în ciuda faptului că aceste premii se aflau în trezoreria Statelor Unite), invocând faptul că este un atlet profesionist și nu poate participa la Jocurile Amatori. După aceea, medaliile au fost luate, iar cariera campioanei a fost ruptă.

La jocurile din 1904 din Statele Unite, a existat un scandal cu alergători de maraton. Această disciplină a fost una dintre cele mai promițătoare la acea vreme. Primul care a ajuns la linia de sosire a fost americanul Fred Lorz, care și-a depășit semnificativ rivalii. Mai târziu, secretul agilității sale a fost dezvăluit. După ce a alergat aproximativ o treime din pistă, s-a oprit. Motivul era simplu - picioarele îi erau înghesuite. Cu toate acestea, atunci unul dintre fani a prezentat-o pe atlet, care și-a însoțit idolii într-o mașină de-a lungul autostrăzii care trecea în apropiere. El l-a invitat pe maratonistul care a rămas în urmă să-i dea un pas. Așa că au ajuns aproape la linia de sosire. Dar când Fred Lorz a coborât din mașină pentru a alerga, publicul a văzut-o în tribune. Deci înșelăciunea a fost dezvăluită. Apoi, medalia a fost predată celui de-al doilea sportiv care a ajuns la linia de sosire. Cu toate acestea, sa dovedit că nu totul a fost atât de lin cu rasa lui. Literal, la sfârșitul pistei, s-a simțit rău, iar antrenorul său a făcut o injecție anestezică, care acum ar fi considerată doping.

Dictatura lui Hitler și-a pus amprenta asupra Jocurilor Olimpice din 1936. Apoi, concurentul pentru aurul din cursa din Elveția a fost eliminat de la participarea la competiție. Motivul este destul de tipic pentru acea vreme și politica lui Fuhrer - atletul era căsătorit cu o evreică.

În 1972, la Jocurile Olimpice, a apărut o controversă între echipele naționale de baschet din SUA și URSS. Arbitrii au încălcat regulile și au tras sirena, indicând sfârșitul ședinței, cu 3 secunde înainte de sfârșitul timpului oficial. Drept urmare, Team America a câștigat. Cu toate acestea, această încălcare a fost motivul contestării rezultatelor. Ultima jumătate a trebuit reluată. În timp suplimentar, echipa națională a URSS a reușit să termine aruncarea necesară și a devenit câștigătoare. Americanii au pierdut atunci pentru prima dată. Din această cauză, au boicotat ceremonia de premiere.

O serie de sportivi care au câștigat olimpiadele erorilor judecătorilor pot fi, de asemenea, numiți campioni scandaloși. A avut loc în 1932 la Los Angeles. Aici, aproape fiecare competiție a fost întreruptă din cauza muncii incorecte a judecătorilor și a arbitrilor. De exemplu, sportivul care a alergat cu 2 metri mai puțin decât cel care a terminat pe locul doi a câștigat în cursa de 200 de metri. Acest lucru a fost atribuit imperfecțiunilor tehnice ale pistelor.

Primul scandal de dopaj s-a desfășurat în 1988 la Seul. Apoi, atletul-alergător canadian a terminat distanța cu un rezultat neașteptat de mare - 9,79 secunde. Firește, a primit o medalie de aur. Cu toate acestea, două zile mai târziu, el a fost lipsit de ea din cauza faptului că a fost stabilită utilizarea dopajului de către campion.

Jocurile Olimpice din Salt Lake City sunt, de asemenea, bogate în scandaluri. Fanii ruși au sărbătorit cu bucurie primul loc la patinajul sportiv de către Elena Berezhnaya și Anton Sikharulidze. Cu toate acestea, părții americane nu le-a plăcut această aliniere, deoarece canadienii erau favoritele lor. A început să se vorbească despre faptul că rușii au mituit judecătorii, în urma cărora au primit un premiu. Pentru a evita alte bârfe, a fost luată o decizie fără precedent, iar două cupluri - ruși și canadieni - au mers la ceremonia de decernare a medaliilor de aur.

Atletul solo Irina Slutskaya a avut, de asemenea, probleme în obținerea unei medalii. Judecătorii au considerat că programul americanei Sarah Hughes era mai bun decât cel al rusului. Cu toate acestea, potrivit observatorilor internaționali, acest lucru nu a fost deloc cazul. Însă judecătorii au rămas neclintiți - drept urmare, Slutskaya a ocupat locul al doilea.

O altă problemă la aceleași olimpiade s-a întâmplat cu schiora rusă Larisa Lazutina. În acel moment, când se afla deja la un pas de medalia de aur, a fost descalificată, explicând că atletul, conform rezultatelor testelor, consuma droguri ilegale.