Cum Au Fost Jocurile Olimpice De La Vancouver

În perioada 12 februarie - 28 februarie 2010, în orașul canadian Vancouver, au avut loc cele XXI Jocuri Olimpice de iarnă. Aceste peste două săptămâni au fost pline de multe evenimente sportive. Participanții și spectatorii au devenit eroi și martori ai victoriilor și înfrângerilor, scandalurilor de dopaj, luptei pentru medalii olimpice și, din păcate, chiar evenimente tragice. Aceste olimpiade pentru echipa rusă au fost cele mai nereușite din istoria Jocurilor.

Cum au fost Jocurile Olimpice de la Vancouver

Încă de la început, Jocurile Olimpice de la Vancouver s-au desfășurat sub semnul unei tragedii absurde: chiar înainte de deschiderea Jocurilor, mai mulți sportivi au fost răniți pe pista de bob, iar un tânăr atlet promițător din echipa georgiană, Nodar Kumaritashvili, a murit după ce s-a izbit de un suport metalic. Prin urmare, ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice a început cu un minut de tăcere.

Dar apoi evenimentele s-au dezvoltat conform planului, în ciuda vremii prea calde și a problemelor cu manifestanții și greviștii care protestează împotriva globalizării. A doua zi, au început zilele obișnuite olimpice, au avut loc primele competiții oficiale - sărind de la trambulina K-90, în finala căreia a câștigat elvețianul Simon Ammann, care a deschis scorul pentru medaliile de la Vancouver.

Schiorii ruși și-au început performanțele nu prea bine și, ca rezultat, au obținut doar locurile patru, pe care antrenorii le-au explicat prin selecția slabă de ceară de schi. Prima medalie olimpică pentru echipa rusă a fost câștigată de patinatorul de viteză Ivan Skobrev, care a ocupat locul trei la o distanță de 5 km.

Echipa rusă a continuat să fie bântuită de eșecuri: cei doi luptători Niyaz Nabeyev, pe care i s-au pus mari speranțe, au fost scoși din competiție din cauza nivelului crescut de hemoglobină din sânge. În chiar primul meci cu finlandezii, jucătorii de hochei ruși au pierdut 1: 5 și practic au renunțat imediat la lupta pentru medalii. Pentru prima dată în mulți ani, nu au existat sportivi ruși în competiția de perechi sportive.

Primul aur pentru Rusia abia în a 5-a zi a olimpiadei a fost câștigat de schiorii sprinter Nikita Kryukov și Alexander Panzhinsky. Evgeni Plushenko, căruia i s-a prezis aur în patinajul artistic, a ocupat doar locul al doilea, ceea ce a devenit și o surpriză neplăcută și un motiv pentru dispute lungi. Succesul a fost însoțit de dansatori de gheață, schiori în sprintul echipei, biatleti și luge, care au adăugat câteva medalii la colecția echipei naționale ruse. Pentru prima dată în istoria sporturilor rusești, Ekaterina Ilyukhina a câștigat o medalie de aur la snowboarding. La evenimentul neoficial al echipei, echipa națională rusă a fost doar a 11-a în ceea ce privește numărul de medalii olimpice.

La ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice, Vancouver a predat bagheta orașului rus Sochi. Să sperăm că următoarea olimpiadă, care va avea loc în 2014, va aduce mai mult noroc și medalii sportivilor noștri.