MFM-2016: Recenzia Meciului Finlanda - Rusia

Pe 28 decembrie, echipa rusă de hochei pe gheață a jucat al doilea meci la campionatul mondial de la Helsinki. Rivalii rușilor au fost gazdele turneului, care i-au învins pe bieloruși în prima întâlnire cu un scor de 6: 0.

MFM-2016: recenzia meciului Finlanda - Rusia

Începutul meciului a fost pentru jucătorii de hochei Suomi. Acest lucru era destul de așteptat, deoarece finlandezii joacă pe gheața de acasă și sunt unul dintre favoriții grupului lor. O astfel de joacă activă sub presiunea echipei naționale finlandeze a dat roade. Deja în al cincilea minut al întâlnirii, hocheiștii finlandezi au preluat conducerea după un gol al lui Sebastian Aho. Un atac rapid al rivalilor noștri a dus la un șut la poartă al lui Georgiev, dar portarul nostru a deviat pucul, dar atacantul Suomi aștepta deja finalizarea pe flanc, care a trimis un obuz în poartă.

După un gol ratat, rușii au încercat să transfere jocul în jumătatea terenului gazdelor. Drept urmare, secțiile lui Bragin au reușit să câștige o înlăturare. Majoritatea numerică a fost realizată de Kirill Kaprizov în minutul al șaptelea.

Sfârșitul perioadei a fost marcat de un alt puc împotriva Rusiei. Când mai rămăsese puțin peste un minut înainte de pauză, Fin Patrick Laine a corectat pucul în poartă după un șut din linia albastră. La pauză, echipele au mers cu 2: 1 în favoarea Finlandei.

Naționala Rusiei a început a doua perioadă cu trei penalty-uri la rând. În prima majoritate, hocheiștii finlandezi și-au mărit avantajul în scor (3: 1). Dar rușii au dat dovadă de caracter. Secțiile lui Bragin au marcat în minoritate, apoi au lovit de două ori poarta Finlandei, având încă un jucător. Andrey Svetlakov, Pavel Kraskovsky și Vladislav Kamenev s-au distins. Dar acestea nu au fost toate obiectivele perioadei. Rușii au marcat și al cincilea gol. Golul a fost marcat de Alexander Polunin. Astfel, rușii până la a doua pauză de la scorul 1: 3 au transferat numerele pe tabela de marcaj în favoarea lor - 5: 3.

Naționala finlandeză a început din nou în mod activ ultimele douăzeci de minute, rezultând în al patrulea gol împotriva rușilor. Alexi Saarela s-a remarcat. După golul ratat, echipa națională rusă a adăugat în mod semnificativ în joc, din ce în ce mai des rușii au presat naționala Finlandei la poartă. În minutul 54, Radel Fazleev a marcat al șaselea gol împotriva finlandezilor.

Până la fluierul final, scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat. Naționala Rusiei a câștigat o victorie dificilă asupra Finlandei cu un scor de 6: 4, arătând caracter și arătând calitățile lor de luptă.