Cupa Mondială De Hochei Pe Gheață 2019: Recenzie A Meciului Rusia - Republica Cehă

La 13 mai 2019, la Campionatul Mondial de hochei pe gheață din Slovacia, naționala Rusiei s-a întâlnit pentru prima dată cu un adversar din top 6. În cea de-a treia rundă a fazei grupelor, rușii au fost nevoiți să lupte cu naționala cehă, care a câștigat primele două meciuri din turneu, învingând echipele Suediei și Norvegiei.

Cupa Mondială de hochei pe gheață 2019: recenzie a meciului Rusia - Republica Cehă

Meciul Rusia - Republica Cehă la Campionatul Mondial de hochei pe gheață din 2019 a fost unul dintre cele mai interesante din faza grupelor din grupa Bratislava. Acuzațiile lui Milos Riha au o listă bună, în care jumătate dintre jucători provin din Liga Națională de Hochei. Prin urmare, nimeni nu se aștepta ca vedetele rusești să aibă un meci ușor împotriva vedetelor cehe.

Ambele echipe au început să joace cu atenție, minimizând greșelile din linia defensivă. Publicul nu a văzut valul de atacuri asupra portierei adversarilor din primele minute. Pe patinoar, o mare atenție a fost acordată luptei cu un joc egal egal. Statisticile privind loviturile în țintă indică faptul că nu există niciun avantaj al unei echipe față de cealaltă.

În minutul 14, publicul a văzut încă primul gol. Puckul abandonat a fost organizat de jucători ruși care au petrecut un sezon în KHL. Fundașul SKA, Dinar Khafizullin, din partea stângă a făcut o pasă minunată către gheața goală, de unde atacantul CSKA Moscova, Sergey Andronov, a aruncat irezistibil în poartă. Tabloul de bord a luminat un scor de 1: 0, plăcut pentru ruși. Un alt asistent la pucul lui Andronov a fost Ivan Telegin.

La scurt timp după ce golul a fost marcat, rușii au câștigat un penalty. Evgeni Malkin a primit o penalizare de două minute, dar cehii nu au putut profita de avantajul dat. Se părea că sarcina principală pentru echipa rusă era să mențină un scor acceptabil înainte de pauză. În acest scop, acuzațiile lui Ilya Vorobyov au făcut față. Andrei Vasilevsky și-a păstrat golul intact în primele douăzeci de minute.

Naționala cehă a început în mod activ a doua perioadă, dar naționala rusă și-a menținut obiectivul „uscat”. În plus, primul moment periculos a fost creat de ruși. Nikita Kucherov aproape a depășit-o pe portarul ceh, recunoscând pucul sub scutul portarului, dar fundașul nu a permis proiectilului să treacă panglica.

La patru minute după începerea celei de-a doua perioade, rușii au avut ocazia să joace în majoritate. De data aceasta nu a fost posibil să se joace atacul de gol. Câteva minute mai târziu, Gusev l-a adus pe Kucherov față în față cu portarul, dar gardianul golului ceh nu i-a permis golgheterului din ultimul sezon NHL să lovească poarta. Golul s-a întâmplat mai târziu - Nikita Kucherov însuși a acționat ca asistent al unui prieten din copilărie, după care atacantul din Las Vegas Gusev a marcat al doilea gol în meci.

La sfârșitul perioadei, cehii au creat mai multe momente periculoase, printre care a fost unul cu unu cu Vasilevsky. Totuși, portarul echipei naționale a Rusiei nu a permis niciunui dintre atacanții eminenți ai Republicii Cehe să exceleze. La sfârșitul celor patruzeci de minute de meci, echipa națională a Rusiei a câștigat cu 2: 0.

La începutul celei de-a treia perioade, echipa rusă a câștigat o minoritate. Ivan Telegin a primit o eliminare inutilă. Echipa națională rusă a rezistat timp de două minute în compoziții inegale. Într-un joc cinci la cinci, cehii au continuat să fie activi în zona noastră. Când portarul Andrey Vasilevsky a fost neputincios, transversala și bara au salvat rușii.

Cel mai periculos moment pentru ruși din perioadă poate fi considerat un șut al lui Ilya Kovalchuk, care a zguduit poarta cehă.

În ultimele minute ale ședinței, cehii l-au înlocuit pe portar cu un jucător în afara terenului pentru a juca o diferență de două goluri. În schimb, al treilea gol a intrat în poarta lor deja goală. În ultimul minut al întâlnirii, fundașul din Toronto, Nikita Zaitsev, a marcat un șut efectiv din zona sa. Scorul final al meciului este de 3: 0 în favoarea echipei naționale a Rusiei. Acest rezultat permite secțiilor Ilya Vorobyov să înscrie nouă puncte din nouă posibile în urma rezultatelor primelor trei jocuri din campionatul mondial.