Cupa Mondială De Hochei Pe Gheață 2019: Recenzie A Meciului Rusia - Austria

Pe 12 mai, echipa națională rusă de hochei pe gheață a jucat al doilea meci în faza grupelor la Campionatul Mondial din Slovacia. Secțiile lui Ilya Vorobyov s-au opus jucătorilor de hochei austrieci, cunoscuți pentru intransigența lor în meciurile cu liderii hocheiului mondial.

Cupa Mondială de hochei pe gheață 2019: recenzie a meciului Rusia - Austria

În meciul împotriva naționalei austriece, echipa rusă a fost considerată favorita incontestabilă. Rușii au început să confirme acest statut încă din primele minute, declanșând o serie de atacuri asupra porții adversarului. Deja la începutul perioadei, s-ar fi putut distinge Nikita Kucherov, care dintr-o poziție avantajoasă a jucat la înlocuirea bățului deasupra barei transversale, iar fundașul Nikita Zadorov, care a zburat de peste mări, a lovit bara cu aruncarea. Dar austriecii au reușit să răcească ușor ardoarea atacurilor rușilor cu mai multe atacuri periculoase.

Primul puck din perioadă a fost marcat când a jucat în compoziții inegale. La minutul 13 al întâlnirii, rușii au transformat din nou majoritatea. Brigăzile speciale cu vedete precum Evgeny Malkin, Nikita Kucherov, Evgeny Dadonov și alții au jucat din nou momentul într-un mod exemplar. Dadonov a primit o transmisie superbă de la Gusev și a lovit poarta austriacă din jumătatea zonei. Acesta a fost al treilea gol pentru atacantul din Florida. Conform acestui indicator, Dadonov este în prezent cel mai bun lunetist al echipei naționale. Imediat după pucul ratat, austriecii au reușit să organizeze o ieșire trei în unu, dar nu au profitat de momentul lor. Până la sfârșitul perioadei, scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat, în ciuda superiorității de mai mult de trei ori a echipei naționale a Rusiei în șuturile pe țintă.

Echipa națională austriecă a început a doua perioadă mai activ, după cum indică statisticile privind loviturile la țintă. Pentru o lungă perioadă de timp, rușii nu au putut îmbunătăți precizia aruncărilor lor, iar austriecii au amenințat din nou și din nou în mod periculos obiectivul lui Georgiev. În prima jumătate a celei de-a doua perioade, austriecii au fost mai aproape de un gol decât rușii. Dar, în minutul 15, îndemânarea jucătorilor de hochei interni a fost încă afectată. Gusev și Kucherov au jucat o combinație excelentă, după care cel mai productiv atacant din sezonul regulat al NHL în 2018-2019, atacantul Tppa Nikita Kucherov a marcat al doilea gol al meciului (și al doilea său gol personal în turneu).

Deja în următoarea schimbare ca parte a echipei naționale a Rusiei, atacantul CSKA Ivan Telegin a intrat pentru prima dată pe patinoar la Cupa Mondială din 2019. După ce a petrecut mai puțin de zece secunde pe gheață, „echipa armatei” din fața patch-ului a redirecționat pucul către poarta austriacilor după transferul căpitanului nostru Ilya Kovalchuk. Tabloul de bord a luminat cifrele 3: 0 în favoarea echipei naționale a Rusiei. Înainte de fluierul la pauză, scorul nu s-a schimbat.

La 15 secunde de la începutul ultimelor douăzeci de minute, Evgeny Dadonov a marcat al patrulea gol împotriva austriecilor. Statisticile l-au identificat pe fundașul Mihail Sergachev și pe Pittsburgh Penguins pe atacantul Yevgeny Malkin drept asistenți în atac.

Scorul final pe tabela de marcaj a fost stabilit de căpitanul rușilor Ilya Kovalchuk, care, după transferul lui Dmitry Orlov dintr-un patch, a lovit poarta echipei naționale austriece pentru a cincea oară. Acest obiectiv a fost primul pentru căpitanul nostru în turneu și cel de-al 35-lea gol în Campionatele Mondiale IIHF.

La fel ca în meciul din primul tur, rușii i-au trimis cinci goluri adversarului lor. Este îmbucurător faptul că în jocul analizat, porțile acuzațiilor lui Ilya Vorobyov au rămas intacte.

După două runde la Cupa Mondială din 2019, rușii au puncte sută la sută cu două victorii în două jocuri (șase puncte).