Jocurile Olimpice De Iarnă Din 1932 în Lacul Placid

Jocurile Olimpice de iarnă din 1932 s-au desfășurat în Statele Unite, la Lake Placid, și au devenit primele Jocuri Olimpice care au avut loc în America de Nord. Acestea au avut loc în timpul crizei financiare globale, prin urmare au fost semnificativ inferioare celor precedente în ceea ce privește numărul țărilor participante și numărul de sportivi.

Jocurile Olimpice de iarnă din 1932 în Lacul Placid

Jocurile Olimpice de iarnă au început să se desfășoare în 1924, competiția Lake Placid a fost a treia din istoria lor. Criza financiară mondială a lăsat o amprentă vizibilă în exploatația lor, numărul de sportivi și țările participante a scăzut semnificativ în comparație cu Jocurile din 1928. Un total de 252 de sportivi din 17 țări au participat la jocuri, 150 de sportivi reprezentând două țări - SUA și Canada.

La a treia Jocuri Olimpice de iarnă, au fost prezentate discipline sportive precum bobul, patinajul de viteză, schiul fond, combinatul nordic, săriturile cu schiurile, hocheiul și patinajul artistic. Curlingul și curse de sanie pentru câini au fost prezentate ca sport demonstrativ.

Nu au existat reprezentanți ai Uniunii Sovietice la aceste jocuri; au început să participe la Jocurile Olimpice de iarnă abia în 1956. Primul loc la proba pe echipe a fost câștigat de sportivi din SUA cu 6 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz. Locul al doilea a fost pentru olimpicii din Norvegia: 3 medalii de aur, 4 de argint și 3 de bronz. Locul al treilea a revenit suedezilor cu o medalie de aur și două de argint. În total, reprezentanții a zece țări au câștigat medalii olimpice.

Doar patru echipe au participat la turneul de hochei - echipele naționale din SUA, Canada, Germania și Polonia. Pentru prima dată, meciurile s-au desfășurat într-un patinoar acoperit, echipa canadiană a devenit campioană olimpică, locul doi a revenit sportivilor din SUA, al treilea a fost câștigat de Germania.

Pe pista de bob, americanii nu au avut egal, au luat tot aurul, unul de argint și unul de bronz din cele două seturi de medalii jucate. Sportivi din Statele Unite au evoluat la fel de impresionant la patinajul de viteză, luând aur la toate cele patru distanțe.

În schiul de fond, principala luptă pentru medalii s-a desfășurat între suedezi, finlandezi și norvegieni. În cursa scurtă de 15 kilometri, suedezii au luat aur și argint, finlandezii au mers pe bronz. În maratonul de 50 km, schiorii din Finlanda au câștigat aur și argint, iar norvegienii au obținut bronz. În cele din urmă, la evenimentul de schi nordic, întreg podiumul a revenit sportivilor din Norvegia. De asemenea, au domnit în săriturile cu schiurile, după ce au câștigat toate cele trei medalii.

Karl Schaeffer din Austria a câștigat aurul printre patinatorii artistici la patinaj masculin, Sonya Henie din Norvegia a câștigat în rândul femeilor. La patinajul în perechi, aurul a revenit lui André Brunet și Pierre Brunet.