Copa America 2016: Recenzia Meciului Mexic - Uruguay

Deja în prima rundă a fazei grupelor la Copa America 2016, doi concurenți pentru locuri înalte nu numai în grupă, ci și în turneul în ansamblu s-au reunit în grupa C. Naționala Mexicului s-a întâlnit cu Uruguay.

Copa America 2016: recenzia meciului Mexic - Uruguay

Intrigantul semn Mexic-Uruguay a îndeplinit pe deplin așteptările fanilor neutri ai fotbalului. Acest joc s-a dovedit a fi foarte incitant și marcant.

Deja în minutul 4 al întâlnirii, scorul a fost deschis. Mexicanii au avut un atac rapid, urmat de o centrare în zona de penalizare de pe flancul stâng. Hector Herrera a răspuns la servire și a șutat din centrul suprafeței de pedeapsă până la poarta uruguayanilor. Fundașul campionilor mondiali de două ori Alvaro Pereira a încercat să blocheze șutul, dar mingea a zburat din capul său în poartă. Mexicanii au preluat conducerea cu 1: 0.

Chiar și în prima repriză, echipa națională a Uruguayului ar fi putut și ar fi trebuit să se retragă. Edinson Cavani, în minutul 30, s-a dus unu la unu cu portarul mexican Talavera, dar portarul a fost bine hrănit, nepermițând atacantului vedetă să egaleze scorul. Prima jumătate a întâlnirii s-a încheiat cu un avantaj minim al echipei naționale a Mexicului - 1: 0. Mexicanii au avut inițiativa, mai des au lovit poarta adversarului. Pe lângă golul din prima repriză, trebuie menționat și un cartonaș roșu, pe care uruguayanul Matias Vechino l-a primit în minutul 45. Acesta a fost al doilea fotbal dur al unui jucător de fotbal, ceea ce indică un nivel ridicat de contact pe teren.

În a doua repriză, uruguayenii au ieșit cu spiritul de a egala scorul. În minutul 58, Diego Roland a ratat o șansă reală de scor. Căpitanul uruguayan Diego Godin a preluat conducerea la mijlocul terenului. Fundașul părea a fi un adevărat atacant care a trecut de mai mulți apărători ai Mexicului și i-a dat o pasă lui Cavani. Edinson i-a pasat mingea lui Roland, dar acesta din urmă nu a reușit să lovească poarta adversarului de la câțiva metri.

În minutul 73, arbitrul a egalat formațiile. Pentru o încălcare gravă, Andres Guardado a fost dat afară. Imediat după aceea, uruguayenii au câștigat înapoi - în această chestiune, au fost ajutați de poziția standard. În minutul 74, după o pasă din lovitură liberă, Diego Godin a dat afară mai presus de toți apărătorii Mexicului și a trimis cu îndemânare mingea în poartă cu capul.

Jocul se apropia treptat de final, dar mexicanii nu au acceptat o remiză. La finalul meciului, spectatorii au văzut încă două goluri la porțile naționalei uruguayene. Mai întâi, în minutul 85, Rafael Marquez din apropiere a tras puternic în aproape nouă, iar deja în al doilea minut compensat, Hector Herrera, după o pasă în poarta goală a lui Raul Jimenez, a stabilit scorul final al meciului. Mexicul câștigă 3: 1 și după prima rundă ocupă clasamentul grupei C.