Copa America 2016: Recenzia Meciului Jamaica - Venezuela

Orașul Vânt din Chicago a găzduit primul meci din etapa grupelor Cupa Americii 2016 din grupa C. Echipele naționale din Jamaica și reprezentantul fotbalului sud-american, echipa venezueleană, s-au întrecut unul împotriva celuilalt.

Copa America 2016: recenzia meciului Jamaica - Venezuela

Jocul a început într-un ritm activ. Ambele echipe au încercat să amenințe poarta adversarului cu atacuri rapide. Deja în primele zece minute ale întâlnirii, jucătorii au fost marcați de atacuri puternice la poarta din față, în care jucătorii jamaicani au avut mai mult succes. Mai întâi, în minutul 10, Cleton Donaldson a tras periculos din colțul suprafeței de pedeapsă, dar portarul sud-american a parat lovitura. După aceea, venezuelenii au fost salvați de transversală după o lovitură de colț. Ji-Wojin Watson s-a lovit la cap, dar a scuturat transversala.

Apoi, regula neschimbată a fotbalului a funcționat. Fotbaliștii jamaicani, care nu au reușit să-și realizeze șansele, au recunoscut. În minutul 15, Joseph Martinez a executat un șut precis din afara careului. Venezuela a preluat conducerea cu 1-0.

În minutul 23, echipa națională din Jamaica a suferit pierderi de personal. Rodolphe Austin a fost dat afară pentru o încălcare gravă. Venezuelenii nu și-au putut realiza avantajul numeric. Prima jumătate a întâlnirii s-a încheiat cu un avantaj minim al sud-americanilor.

În minutul 49 din a doua jumătate a întâlnirii, fotbaliștii jamaicani au ratat din nou o șansă excelentă de a marca. Michael Hector a tras în poartă, dar de data aceasta venezuelenii au fost salvați de poartă.

Fotbaliștii sud-americani au reușit să răspundă doar în minutul 71, când, după un corner, Angel Wilker a transportat mingea în colțul porții. Portarul jamaican Blake a jucat eficient și eficient - după săritura în corner, mingea a fost deviată.

Până la finalul meciului, scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat. Echipa națională a Venezuelei a avut mai mult control asupra mingii în timpul jocului, dar adversarii au răspuns cu contraatacuri ascuțite. Echipele au lovit trei șuturi pe poarta adversarului, numărul de șuturi obișnuite în poartă a fost de 14 contra 10 în favoarea echipei naționale a venețuelene. Astfel, oaspeții nominali ai meciului au obținut primele trei puncte din turneu.